
Президент Віктор Ющенко впевнений, що з Карпатської України розпочалася остаточна і переможна битва за нашу свободу і державу
Стільки прапорів доводилось бачити тільки на Майдані. Дякувати Богу, погода 14 березня дозволила закарпатцям прийти на відзначення 70-річчя Карпатської України навіть з маленькими дітьми. З раннього ранку люди з найвіддаленіших куточків краю діставалися на Красне поле -- острівець нашої звитяги і нашого болю. Адже відзначення пам’яті героїв Карпатської України на загальнодержавному рівні відбулося вперше. І вперше скласти свій уклін творцям нашої державності прибув Президент України.
Трохи перешкодила тому, що запланували зробити до ювілею, фінансово-економічна криза. Однак кошти віднайшли, переважно в області і підготувалися таки достойно. Бруківкою на Красному полі, де загинули захисники Карпатської України, вимостили з атодороги доріжку до пам’ятного шестиметрового хреста з цільного дуба. Алея Звитяги, з більш ніж трьох десятків червоних дубів, посаджена за участю Президента Віктора Ющенка, відтепер оточуватиме Меморіальний парк на Красному полі.
Загалом на Красному полі зібралося понад 10 тисяч краян і гостей Закарпаття. Не могли не зворушити до сліз двоє стареньких, які тримаючись під руки і підтримувані двома чоловіками, повільно йшли, поміж почесну варту гвардійців, аби покласти до підніжжя пам’ятного хреста і свій маленький скромний букетик. Аж морозом проймало, коли диктори називали прізвища героїв Карпатської України і особливо вік багатьох із них – 16, 18, 20 років. А були ці хлопці не лише з усіх кінців нашого краю, а й з Галичини, Франківщини, Тернопільщини, Волині.
Бо з Карпатської України, зазначив, виступаючи на урочистостях на Красному полі Віктор Ющенко, розпочалася наша остаточна, переможна битва за свободу і державу. «Карпатська частка нашого єдиного духу першою з перших утвердила: ми – українці. Ми – єдиний народ. Ми – єдина соборна Українська держава». Битву на Красному полі Віктор Андрійович поставив в один ряд з боєм під Крутами, обороною Києва, Севастополя і Одеси. «На цій землі боровся наш народ, убираючи у груди дух єдиної нації – від Карпат до Чорного моря», – відзначив він.
Глава держави, говорячи про сучасну ситуацію у країні, попросив не піддаватися на спокуси обіцянок - тих, які краще і солодше звучать. Але лише на словах. Він висловив упевненість, що в Україні переможе державна воля і тверді національні інтереси. «Я вірю, що Україна об`єднається з європейським простором, і ми разом досягнемо цього. Над усе я впевнений у перемозі нашої ідеї і нашої національної перспективи», – сказав Президент. І звертаючись до присутніх, як до господарів, запевнив, що всі ми разом подолаємо кризи і наведемо лад у господарстві держави.
А розпочав свій візит на Закарпаття Віктор Ющенко з відвідин столиці мужньої республіки --Хуста. У Свято-Вознесенському соборі він разом з дружиною пані Катериною Ющенко та представниками влади, які його супроводжували – главою Секретаріату Президента Віктором Балогою, міністром оборони Юрієм Єхануровим, народними депутатами Ігорем Крілем, Оксаною Білозір, Василем Петьовкою, Іваном Плющем та багатьма іншими, представниками духовенства і місцевої громади взяв участь у молебні в пам’ять героїв Карпатської України. Його відправив апостольський адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії Мілан Шашік. До слова, пізніше Президент України вручив єпископу паспорт громадянина України.
Перед початком молебну Глава держави разом з дружиною поклали квіти до меморіальної дошки Августину Волошину на будинку, де він проживав. У хустській спеціалізованій загальноосвітній школі імені Августина Волошина Президент України вручив державні нагороди колишнім карпатським січовикам, науковцям, громадським та культурним діячам, які зробили гідний внесок у вивчення подій Карпатської України, відновлення історичної пам`яті нашого народу. Зокрема, орден «За заслуги» II ступеня отримав багаторічний дослідник Карпатської України, ректор УжНУ Микола Вегеш, а орден «За заслуги» III ступеня — кілька січовиків, дослідники «репресованої історії» Закарпаття, поборники розвитку національного руху. Виступаючи, у хустській школі Віктор Ющенко назвав символічним те, що урочистість відбувається саме у тій будівлі і залі, де сім десятиліть тому зібрався історичний Сойм Карпатської України. «Сьогодні у стінах, які були свідками тих подій, у школі, що носить ім`я Героя України Августина Волошина, ми вшановуємо десятки тисяч патріотів, які боролися за українську державність. Ми вшановуємо єдність всього світового українства, яке допомагало і підтримувало Карпатську Україну», – сказав Президент.
І насамкінець про гірке. На жаль, поміж численних стягів різних політичних сил на Красному полі і в Хусті чомусь не було прапорів Партії регіонів, КПУ, народників Литвина, дуже патріотичних БЮТівців. А чільник Народної партії на Закарпатті, мер Ужгорода Сергій Ратушняк минулого тижня навіть назвав святкування на Красному полі «танцями на кістках». Виходить, вшановувати, приносити квіти на місце загибелі героїв, зрештою, передавати з покоління в покоління пам`ять зовсім не треба? Хоча у вівторок 17 березня з квіткового магазину на вул. Капушанській представник міської ради забирав замовлений кошик з квітами і синьо-жовтою стрічкою з написом «Героям Карпатської України від Ужгородської міської ради». Отож, блюзнірство стало вже настільки невід’ємною рисою деяких політиків, що і подвиг батьків вони не червоніючи використовують для політиканських ігрищ. Що ж, вочевидь, історія і це їм запам’ятає…
Сергій ПОПОВИЧ, Ужгород-Хуст