Серйозного зростання злочинності на Закарпатті немає

9
0

Криміногенною ситуацією на Закарпатті та роботою правоохоронців краю в очільника закарпатської міліції генерал-майора Павла Кононенка нещодавно цікавилася впливова республіканська газета “Сегодня”. Пропонуємо вашій увазі це інтерв’ю начальника ГУМВС, в якому Павло Миколайович дав вичерпну характеристику проблем, які турбують закарпатську міліцію.

САМА МІЛІЦІЯ НЕЛЕГАЛЬНОЇ МІГРАЦІЇ НЕ ЗДОЛАЄ

- Товаришу генерале! В останні роки болючою для прикордонного Закарпаття є проблема нелегальної міграції. Вихідців з яких саме “теплих країв” затримують  тепер на західних рубежах нашої держави?

- З держав колишнього СРСР попадаються грузини, молдовани, чеченці. Але в основному на Захід прориваються вихідці з Афганістану, Сомалі, Камбоджі. Рідше трапляються пакистанці.

- А хто займається цим злочинним бізнесом?

- Це транснаціональні організовані  злочинні групи, до складу яких входять і українці, і словаки, і представники тих держав, кого саме переправляють. Це дуже прибутковий бізнес, тож бажаючих заробити на ньому не бракує, причому як в Україні, так і на Заході.  Коли мені на міжнародних семінарах колеги з Угорщини, Румунії, Словаччини ставлять у докір, що Україна пропускає нелегальних мігрантів, то я їм відповідаю: панове, а хто ж їх приймає з того боку кордону? Це ж ви їх приймаєте!..

Нині, коли набрав чинності міжнародний закон про реадмісію, ця проблема для нашої держави особливо набула актуальності. Самого механізму прийому «нелегалів» з країн Західної Європи поки що  не вироблено. Якщо  прикордонна служба підготовилася до прийому натовпу «нелегалів» з Європи (для цього у них створені спеціальні підрозділи, є відповідні приміщення тощо), то міліція цього не має. На Закарпатті наразі немає приймальника-розподільника для нелегальних мігрантів, а той, що був у Павшині, закрили. Кабмін виділив гроші, аби збудувати новий у тому ж Мукачівському районі на базі військової частини. Проте місцева влада категорично проти цього.

- Там же угорськомовні села, і всі вони чомусь бояться цього...

- А чого боятися?! Краще цих «нелегалів» локалізувати, закрити в спецприймальник, аби вони не бродили по населених пунктах і не розносили поміж людей різноманітні болячки. А так найближчий приймальник для мігрантів  знаходиться у Волинській області (до речі, торік він був переповнений), а грошей на доставлення туди  затриманих  міліції ніхто не виділяє. Отак затримали ми одного-двох чоловік, і треба садити їх в авто і везти на Волинь за 500 кілометрів. Самі ж утримувати їх ми не маємо права, хіба що ненадовго для встановлення особи.

НЕ ВАРТО БУЛО УКРАЇНІ ПІДПИСУВАТИ ЗАКОН ПРО РЕАДМІСІЮ

Проблема  нелегальної міграції актуальна не тільки для України, а й для всієї Європи. Ми побачили це, перебуваючи на міжнародних конференціях  у Голландії та Австрії. Реального дієвого механізму боротьби з цим явищем на сьогодні немає. Згідно з міжнародними законами, «нелегала» дозволено утримувати не більше, як три місяці.   За цей час ідентифікувати особу, особливо вихідця з країн Азії та Африки, майже не реально. Людина може скоїти в себе на батьківщині  низку  важких злочинів і переховуватися, а бази даних на неї немає, й  ми змушені  її  відпустити. Тобто виходить, що потенційний терорист чи вбивця вільно бродить по Європі й може скоювати нові злочини! Згідно ж із новим законом про реадмісію (який, на моє переконання, нерозумно підписало  керівництво держави) весь цей потік «нелегалів» хлине з Європи на Україну. Росія, Білорусь цього чомусь не підписали!

- А чи можете ви нині спрогнозувати, скільки прийде до  нас нелегальних мігрантів  з Європи?

- Чесно кажучи, не можу цього сказати. Затриманням самих «нелегалів» більше займаються прикордонники, а не міліція. Ми ж  в основному  відпрацьовуємо та нейтралізовуємо організаторів цих злочинних каналів.

- А як стосовно корумпованих правоохоронців, які сприяють тим же зарубіжним «гостям»? Чи виявляєте такі факти?

- Так, торік спільно з управлінням СБУ ми затримали працівника міліції, колишнього “даішника”, який, перебуваючи в декретній відпустці з догляду за дитиною, надавав допомогу в переправленні «нелегалів» через кордон.

- Цікаво, скільки за це платять провідникам?

- По-різному, зважаючи на те,  звідкіля доставляються мігрантів.  В середньому по тисячі доларів з людини вони отримують. На початку 2009 року ми затримали серйозну міжнародну групу, організатори якої -- громадяни Афганістану, Словаччини, України. У них там було повно провідників. На сьогодні цю справу розслідує  СБУ, незабаром  вона повинна піти  в  суд.

НА ЗАКАРПАТТІ ЩЕ ДІЮТЬ ДВІ СЕРЙОЗНІ БАНДИ

- А як з місцевою організованою злочинністю? Чи діють на даний час кримінальні групи на Закарпатті, чи є ще на волі злочинні “авторитети”?

- Є дві стійкі злочинні групи, які перебувають на контролі в МВС. У них доволі широкий спектр незаконної діяльності, починаючи з контрабанди цигарок та нелегальної міграції, і до злочинних тіньових схем в економіці. Ними вже тривалий час займається УБОЗ.

Проблема сучасної організованої злочинності в тому, що лідери банд перестали бігати з пістолетами в руках і розстрілювати своїх конкурентів. Вони давно вже легалізували свої нажиті злочинним шляхом капітали, стали успішними бізнесменами, депутатами тощо. До слова, тепер на  Закарпатті намагаються мирно співіснувати між собою і політики, і злочинний світ.

- Повернемося до організованої злочинності. Чи правда, що через Закарпаття на Захід постачаються повії  з Молдови, а звідти до нас переправляють  наркотики?

- Стосовно молдовських повій у  нас немає такої оперативної інформації. Їх же можна доставляти в Європу і повітряним шляхом, не обов’язково ж  переправляти  автомобілями через Закарпаття, це проблемно. А от щодо контрабанди наркотиків, то Закарпаття справді є транзитом для цього незаконного товару. В основному з Європи до нас ідуть таблетки “екстезі”, амфетамін, частково й кокаїн. З Угорщини  везуть макову соломку, оскільки у цій країні згідно з їхнім законодавством  мак вирощувати не заборонено. Беруть там оптом по долару за 200-грамову склянку, а далі через Закарпаття ця наркосировина  іде на Схід України: в Кривий Ріг, Донецьк, Кіровоград тощо. А через Україну  в Європу  прямує  героїн зі Сходу.

“ЧИСТИЙ” РЕКЕТ УЖЕ СЕБЕ ПЕРЕЖИВ

- Чи існує  на Закарпатті рекет?

- Саме поняття “рекет” нині вже кануло в Лету. Фактично ця стаття Кримінального кодексу нині  “мертва”. Якщо раніше за вимаганнями ми давали показники на цілу Україну, то тепер цього практично немає. Трапляються поодинокі випадки, і то це більше “вибивання” боргів, тобто цивільно-правові відносини, а не звичайний рекет.

- Чи багато зброї вилучає міліція з незаконного обігу?

- В основному вилучаються мисливські рушниці та карабіни, незареєстровані належним чином. Дуже рідко трапляються автомати, торік був лише один такий випадок, коли п’яний ром бігав по табору з автоматом Калашникова... Гранати, вибухівка трапляються, але говорити про масовість цих фактів, на щастя, не доводиться. Великі арсенали не вилучаються. Зброя на Україну заходить великими партіями з Югославії через  Румунію та Молдову: автомати, кулемети, пістолети ТТ чеського виробництва дуже популярні. У  90-ті роки на Закарпатті вилучали навіть автомати “Аграм”,  але тепер такого немає.

“ЗЛОДІЙ В ЗАКОНІ” “ЗАКОСИВ” ПІД ЗАРОБІТЧАНИНА З ІТАЛІЇ

- Для Києва стала справжньою проблемою кавказька злочинність, зокрема “авторитети” з Грузії. А як у цьому плані ситуація на  Закарпатті?

- З’явився  у нас один, кажучи кримінальною мовою,  “смотрящий” з Грузії, але його швидко затримали й депортували. Попався перед Новим роком і “злодій в законі” з Європи, відомий в злочинному світі за прізвиськами Дєд та Ніс, котрий прибув до нас з Італії під виглядом заробітчанина. Їхав собі тихенько в мікроавтобусі серед справжніх заробітчан. Потім були розборки у кримінальному світі, звідкіля, мовляв:  міліція  дізналася про нього...

- Які ще проблеми кримінального характеру турбують закарпатську міліцію?

- Передовсім це ріст  рівня майнових злочинів. На фоні кризи стали більше красти. Водночас міліція й більше розкриває злочинів. Тобто говорити про різкий ріст  рівня злочинності на території області ми не можемо. Для прикладу, в 2009 році було зареєстровано на 19 % менше заяв громадян порівняно  з 2008.  Хоча міліція тепер реєструє  всі звернення громадян. Більше порушено також кримінальних справ,  оскільки поріг настання кримінальної відповідальності в Україні упав з 907 до 60 гривень. Як наслідок, міліцейська  статистика  фіксує на  17 відсотків більше злочинів, зокрема  тяжких --  на 24 %, хоча насправді росту рівня  злочинності немає. Свої позитивні результати дає профілактика злочинності.

“ЯКОСЬ ВІДОКРЕМИТИ ЧИНОВНИКІВ ВІД ЗЛОЧИНЦІВ НЕ ВДАЄТЬСЯ...”

- А як щодо корумпованості держчиновників, їхнього зрощення зі злочинцями?

- Закарпаття -- маленька область, і тут усе між собою пов’язано. Подеколи  відокремити чиновників від представників організованої злочинності не вдається…  Тут люди   у більшості своїй, пов’язані між собою: куми, свати, брати, сусіди. Разом у спортзали ходять, у  сауни, разом відпочивають. Зрештою, така ж ситуація характерна й загалом для України, і від цього нікуди не дітися...

- Павле Миколайовичу! Дякуємо за відверту розмову.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також