Столиця Закарпатських мінеральних вод фестивалила у день Івана Купала

26
0

На Свалявщині на Івана Купала в урочищі Красний, що між селами Поляна і Уклин, відбувся перший фестиваль мінеральної води під назвою «Сила життя – у джерелах Карпат» з участю заступника голови облради Василя Брензовича, заступника голови ОДА Івана Качура, , голів районних рад, міських та сільських голів, депутатів облради, громадськості краю.

Як і очікувало керівництво району, фестиваль став своєрідною рекламою–виставкою продукції підприємств з розливу мінеральної води, а таких на Свалявщині – 12, де працює понад 720 осіб, який ненав’язливо допоміг зацікавленим сторонам визначитись і укласти відповідні годи з виробниками. Веселково прибрані павільйони з написами: ТОВ „Маргіт”, „Плосківський завод мінвод”, „Аква – Поляна”, „Мінеральні води Свалявщини“, ПП „Глобус” та ін. гостинно вітали кожного, хто бажав посмакувати «живу воду» тамтешніх джерел.


    – Наші цілющі напої – гордість Свалявщини, які добре знані не лише в Україні, а й у цілому світі, – мовив голова райради Михайло Воронич. – Так, цьоріч на виставці у Великобританії завод „Маргіт“ визнано лауреатом у номінації „ Краще підприємство Європи“. А це вже друге міжнародне визнання підприємства. Перше – за випуск продукції високої якості, ставши лауреатом у номінації «Європейська якість».


    «Маргіт» і цього разу виділялась новизною. До послуг учасників фестивалю та гостей вона представила не тільки цілу експозицію традиційного напою «Лужанська –7», а й ще сильнішої дії під назвою «Лужанська –70». Як казали люди, обізнані на магії, «Маргіт» підготувалась до дня магічних трьох сімок найкращим чином, а це означає, що її й надалі супроводжуватиме удача.


    А втім, коли Господь роздавав державам цілющі джерела, він роздавав й удачу тим, хто їх населяє. Одним – щоб оздоровитись, іншим – щоб розквітати. Як розповідали свалявці, що прибули на свято цілими родинами, мінеральні води району експонуються на численних міжнародних конкурсах–ярмарках, які проводяться у Києві, Ялті, Одесі, Женеві тощо, і де здобувають, зазвичай, золоті та срібні медалі.


    Сьогодні на Свалявщині налічується 8 родовищ із загальним дебітом понад 900 куб. м. води на добу. І такі підприємства, як, скажімо, ВАТ „Свалявські мінеральні води“ є найбільшими платниками податків у районі серед підприємств харчової промисловості: торік воно внесло до бюджету різних рівнів 1,5 млн.грн. А в цілому, як підкреслив Михайло Воронич, підприємства, що проводять видобуток та використання мінвод району, сплатили до бюджетів усіх рівнів 14 млн.грн.


    Подумалось: кому фестивалити як не людям, що посвятили своє життя благородному напою, котрий дає ослабленим сили й оздоровлює, потребуючим – гроші, а точніше, доходи. Та ще й чималі.


    Заступник голови ОДА Іван Качур та заступник голови облради Василь Брензович вітали учасників фестивалю та бажали їм процвітання. Оскільки Свалявщина за ресурсним потенціалом є найбільш вивченою і освоєною, то її по – праву можна назвати столицею мінеральних вод Закарпаття, виголосив Василь Іванович, і додав: „ Нині, чи не вперше за всю багатовіковічну історію мінеральних джерел краю, які високо цінуються в світі, ми прийшли подякувати насамперед людям, які трудяться в цій сфері, за сумлінну працю, рідній Срібній землі – за її щедроти, бо вона подарувала нам цілющу воду, що за своїми лікувальними та смаковими якостями не поступається відомим водам Кавказу, Чехії, Франції. А в народі кажуть: важливо не те, скільки у тебе багатства, а як ти його використовуєш. Перефразуючи, це означає, що до щедрих дарів рідної землі сваалявці ставляться з повагою і вдячністю. То ж нехай цілюща вода карпатських джерел додасть вам сил, наснаги, енергії до праці в ім’я розбудови нашої України та щасливої любові, заради якої варто жити і творити на землі“.


    Авжеж, як стверджують історики, в Парижі, Нью–Йорку, Токіо свого часу закарпатські мінеральні води продавали виключно як дорогий столовий напій у ресторанах, а в аптеках за нею стояли черги. Тож сьогоднішнє вшанування унікальних щедрот, які Господь кинув до наших ніг, і направду – добрий приклад для наслідування, зачин для продовження і плідними будуть діла, якщо їх і надалі свалявці провадитимуть по – хазяйськи. Тобто, бережно, шанобливо, мудро.


     Ми, мовила Ольга Людвігівна, звертаючись до учасників та гостей фестивалю, стараємось бережно розпоряджатись природними багатствами, бо джерела, як довело життя, не бездонні. Проте – живодайні. Дякуючи роботі підприємств з розливу мінеральної води, розбудовуємо оздоровчі комплекси, інфраструктуру, рекреацію й туризму. І, навіть, села.


    На базі багатьох джерел, справді, облаштовані відомі санаторії: „Кришталеве джерело“, „ Квітка полонини“, „Поляна“, „Сонячне Закарпаття“, успішно діють новозбудовані, а це – „Сонячна Поляна“, „Квеле Поляна“ та ін. Більшість із них розраховані на найвибагливішого відпочиваючого: тут і номери категорії люкс, і басейни, і хол з тропічними реліктами. Як результат, торік у закладах туристично–рекреаційного призначення Свалявщини оздоровлено більше 35 тисяч осіб і надано послуг на суму 36 млн.грн.


    – У давнину на базі полянського джерела працювали купелі, де були облаштовані діжки, наповнені гарячою водою, – розповідали літні люди, – яка допомагала при радикулітах, ревматизмі. І з довколишніх сіл і районів приїжджали купатись до нас. А нині приїжджають навіть з інших держав.


    До речі, серед гостей фестивалю було багато відпочиваючих з різних областей України, Росії, Європи. І кожен на добрий спогад шукав сувенір. Оскільки кожен самоврядний орган був учасником фестивалю, то прийшов сюди, як мовиться, не з порожніми руками. Одні пропонували вироби з коріння – рамки для картин, дзеркал, підставки для квітів, інші – інше. Скажімо, Березниківська сільрада привезла мисливські трофеї ( Свалявщина не менш цікава і своїми лісовими багатствами), Сусківська – вироби з лозоплетіння, Неліпинська – вишивки.


    А поміж тим довкола лунали українські народні пісні у виконанні місцевих самодіяльних колективів, бо яке ж то свято без пісні і танцю? А прихильники спортивних ігор змагались з футболу, волейболу, перетягування канату тощо. Право стати переможцем турніру виборювали 5 волейбольних і 6 футбольних команд.


    Не обійшлось і без відзнак. Як повідомила завідувачка сектору з інформаційно – аналітичної роботи відділу організаційного забезпечення діяльності Свалявської райради Віра Бігар, за активну участь у підготовці та проведенні районного фестивалю мінеральної води „Сила життя – у джерелах Карпат”, вагомий вклад у популяризацію Свалявщини як рекреаційно-оздоровчого центру Закарпаття, грамотами районної ради та районної державної адміністрації нагороджені: у номінації „За кращу організацію санаторно-курортного лікування та оздоровлення відпочиваючих” – головний лікар санаторію „Квітка полонини” Павло Ганинець та виконавчий директор готельного комплексу „Квітка Закарпаття” Надія Попович, „За утримання кращої торгової марки з випуску мінеральної води та надання туристичних і готельних послуг” – директор Плосківського заводу мінеральних вод Михайло Гісем та директор готельного комплексу „Квеле Поляна” Владислав Безик, „За впровадження сучасних технологій у виробництво та новітніх методик оздоровлення” – директор заводу мінеральних вод „Аква Поляна” Володимир Суботовський, головний лікар лікувально-оздоровчого комплексу „Сонячна долина” Юрій Кохан, „За найбільші податкові відрахування у бюджети всіх рівнів за результатами господарювання” – директор ВАТ „Свалявські мінеральні води» Василь Мориляк та головний лікар санаторію „Сонячне Закарпаття” Іван Немеш, „За активне залучення інвестицій у розвиток територіальних громад на базі раціонального використання родовищ мінеральної води” – Полянський сільський голова Іван Дрогобецький та Солочинський сільський голова Магдалина Туряниця.


    Вручали також кубки й дипломи за перше–третє місця за результатами змагань з футболу, волейболу, перетягування канату та гирьового спорту.


    Після офіційної частини відбувся великий святковий концерт. .

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також