Сучасний стан обласної телерадіокомпанції, проблеми та їх вирішення

13
0

Закарпатська телерадіокомпанія унікальна тим, що єдина в Україні має в своєму складі редакції програм угорською, словацькою, німецькою, румунською мовами. Однак аналіз ситуації в інформаційному просторі Закарпатської області засвідчив, що не всі мешканці регіону отримували продукцію державної телерадіокомпанії, а саме інформацію, програми теле- та радіомовлення

Десятки років Закарпатська обласна державна телерадіокомпанія (ЗОДТРК) несе на своїх хвилях інформацію про життя регіону, його болісні й щасливі миті, рішення влади та її справи, громадсько-політичне, економічне та культурне життя Ужгорода, області й держави загалом — до закарпатців. Закарпатська телерадіокомпанія унікальна тим, що єдина в Україні має в своєму складі редакції програм угорською, словацькою, німецькою, румунською мовами. Однак аналіз ситуації в інформаційному просторі Закарпатської області засвідчив, що не всі мешканці регіону отримували продукцію державної телерадіокомпанії, а саме інформацію, програми теле- та радіомовлення. Причиною ситуації, що склалася, є те, що ЗОДТРК, як і багато інших обласних телерадіокомпаній, працювали без ліцензій на телевізійне мовлення і виходили в ефір згідно з наказами та розпорядженнями Держтелерадіо України у відрізку часу, відведеному для обласних ДТРК на каналах УТ-1 та УТ-2. Це є порушенням чинного законодавства. Середньодобові обсяги телемовлення становили всього 2 години, а радіомовлення на УР-1 від 2 до 4,1 години. І це при тому, що кошти з бюджетів виділялися й освоювалися. Приміром, фінансування з державного бюджету виконання державного замовлення з року в рік зростає: якщо в 2003 році воно становило 1628,8 тис. грн., то минуло річ — 2794,0 тис. грн., або ж зросло на 60 %. У той же час обсяг виробництва телепрограм у 2005 році порівняно з 2003 роком зріс лише на 0,9 %, а обсяг виробництва радіопрограм залишився незмінним.

Охоплення населення області програмами обласного теле- та радіомовлення також залишає бажати кращого. Якщо у 2003-2005 роках охоплення населення програмами телемовлення склало близько 78 % та програмами обласного державного радіомовлення охоплено 82% населення, то у І півріччі 2006 року зона охоплення населення телепрограмами зменшилася до 10 %.

Недосягнення 100%-го охоплення населення області програмами державного обласного телерадіомовлення зумовило необхідність проведення працівниками контрольно-ревізійного управління в Закарпатській області аудиторського дослідження ефективності використання бюджетних коштів виділених на виробництво та трансляцію телерадіопрограм для державних потреб в Закарпатській обласній державній телерадіокомпанії за 2003-2005 роки та І півріччя 2006 року. Дослідження проведено з метою вивчення причин існуючого стану, та надання пропозицій щодо ефективного використання бюджетних коштів.

На думку аудиторської групи КРУ, є кілька причин, що заважають розповсюдженню програм ЗОДТРК на всій території Закарпатської області. Серед них такі.

Насамперед аудитори говорять про те, що формування вартісних показників державного замовлення, виходячи з розрахунків на утримання ЗОДТРК, не сприяло збільшенню обсягів виробництва теле-радіопрограм. При тому, що фінансування загального фонду державного бюджету в 2005 році у порівнянні з 2003 було збільшено на 71,5%. обсяги виробництва теле-радіопрограм роком, збільшились всього лише на 0,4%. Водночас працівники КРУ говорять про те, що неврахування фінансового забезпечення на реалізацію заходу регіональної Програми щодо розбудови телерадіомереж, при формуванні державного замовлення, не забезпечило придбання студійного обладнання для організації обласної телерадіомережі.

Проблемою є й недостатня робота ЗОДТРК в період 2003-2005років з замовниками, в тому числі і з органами виконавчої влади та з органами місцевого самоврядування, не забезпечила додаткових надходження до спеціального фонду. Так, при запланованих надходженнях (згідно з кошторисами доходів і видатків) на суму 1027,8 тис. грн., забезпечені надходження на суму 669,8 тис. грн., або 65,2 % до затвердженого.

Та чи не найбільшою проблемою ЗОДТРК є рівень зносу матеріально-технічної бази: амортизація сягає від 77 до 100 %, майже 15 % обладнання мають термін експлуатації понад 20 років. До речі, основним фактором, що перешкоджає якісному виробництву теле- радіопрограм, 80 % опитаних з числа керівників і спеціалістів ЗОДТРК назвали „слабку матеріально-технічну базу” їхньої установи. Це є наслідком незначного фінансування капітальних видатків з бюджету за рахунок бюджетних коштів.

Слід сказати, що за період 2006 року ЗОДТРК проведено значну роботу щодо розбудови обласної телерадіомережі. З вересня місяця поточного року вперше закарпатський телевізійний канал «Тиса-1» розпочав телевізійне та звукове супутникове мовлення. Так, телевізійний канал «Тиса-1» вперше серед обласних державних телерадіокомпаній отримав ліцензію на супутникове розповсюдження. Це дало змогу поширювати програми Закарпатської ОДТРК через 46 кабельних компаній та величезну кількість власних супутникових антен. Таким чином буде розширена зона покриття ефіром ЗОДТРК населення області.

За результатами дослідження працівники КРУ розробили й ряд пропозицій, які повинні б поліпшити роботу ЗОДТРК. Так, аудитори вважають, що на рівні Держкомтелерадіо України слід розробити методику розрахунку собівартості 1 години виготовлення продукції власного виробництва, типові штатні нормативи чисельності працівників телерадіокомпанії. Також необхідно виділити кошти на технічне переоснащення студійної та не студійної енергозабезпечуючої техніки, спецавтотранспорту для виїзних телезйомок та сучасної комп’ютерної техніки.

Аби поліпшити своє становище, чимало повинно зробити й керівництво власне Закарпатської ОДТРК. Насамперед це активізація роботи з органами місцевого самоврядування, бюджетними установами та іншими замовниками щодо виготовлення телерадіопродукції. Таким чином можна було б залучити додаткові джерела до спеціального фонду.

І, відповідно, на рівні Закарпатської ОДА потрібно вишукати можливість щодо подальшого фінансування заходів Програм з метою завершення розбудови обласної телерадіомережі.

Прес-служба КРУ в Закарпатській області

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також