
«Розруха не в клозетах, розруха в головах». Схоже, слова професора Преображенського з «Собачого серця», український політикум спростувати не в силах. Саме тому час від часу «радує» нас черговими «ляпами».
Пряма мова
Переповідати, що стало приводом інциденту не будемо, це вже зробили телебачення, преса і т.д. Відзначимо лише, що все відбулось як завжди «в ім’я захисту інтересів простих українців». Взагалі, причин підзбиралося хоч відбавляй: взаємні звинувачення про розкрадання землі та і перспективи дострокових виборів київського міського голови стають все реальнішими…
«Я покликав Черновецького і сказав йому, що він брехун і просто падлюка, бо так нормальні люди не поступають. Я вчинив по-людськи, бо знаю, що навіть сицилійська мафія не воює з дітьми, а тим більше українська влада. А за це я отримав удар у спину мерзотного нечесного звинувачення.
Після цього пан Черновецький, як він веде себе все життя, підступно вдарив ногою мене по коліну, яке болить з часів Майдану. Я щойно заїжджав у лікарню і зробив усі дії, щоб це зафіксувати. У відповідь я дав ляпаса Черновецькому. Це бачили всі губернатори. Відкритою долонею я дав чоловічого ляпаса!»
Юрій Луценко, «Свобода Савіка Шустера»
18.01.07, Інтер
Вот представьте, а если бы это был не я? Кто бы поднял этот вопрос, если бы завтра взяли и избили любого… Министр внутренних дел! Я, естественно, потянулся дать ему сдачи, но мне такая возможность не представилась. <…> это настоящий кошмар, мне больше нечего сказать!»
Леонід Черновецький, «Свобода Савіка Шустера»
18.01.07, Інтер
Постфактум. Формулювання проблеми
Можливо Генадій Москаль і має рацію: «Це була чисто чоловіча розмова. <…> мужики мають подати один одному руку і не робити ток-шоу на всю Україну». Але ж ні, не все так просто.
Це була не просто чоловіча розмова, а справжній виклик українському політикумові, системі влади і, найголовніше, громадськості в особі кожного з нас. Суть даної проблеми лежить значно глибше взаємних обвинувачень та інтриг; вона апелює до трансцендентних категорій справедливості, «здорового глузду» й логіки світопорядку. Людина, яка уособлює інституцію, покликану стояти на сторожі громадського порядку і безпеки людей, «наважується» на вчинок, який a priori не вправі вчиняти. І найстрашніше те, що проблема в черговий раз залишається відкритою.
Інший світ і українська реальність. В країнах розвиненої демократії найменший натяк на некомпетентність, аморальність чи неправомірність дій в подальшому тягне за собою «заяву на стіл» чи, в крайньому разі, адекватну реакцію перш за все від первинного суб’єкта(ів). Ми ж не дочекалися не те що «заяви» від міністра МВС, а й «адекватної реакції» вже від обох винуватців інциденту. Натомість, кожен розпочав власну передвиборчу PR-кампанію. Це по-перше.
По-друге, в тому іншому світі фактично одночасно йде реакція вторинних суб’єктів. Найпоказовішими в даному сенсі є позиції найвищих посадових осіб держави, ЗМІ та інститутів громадянського суспільства.
Так, ЗМІ прореагували бурхливо: «строкаті заголовки», які дають можливість легко прослідкувати «умовних власників» інформаційних ресурсів. З громадянським суспільством, як завжди, проблема – його насправді немає, тому реагувати нікому. Всі ті пікети державних установ з провокаційними гаслами і закликами до розправи були спланованими і добре оплаченими акціями, а не спонтанною дією, обуренням громадськості. Хоча був дуже цікавий момент – «світло в кінці тунелю»:
«Член Общественного совета при МВД Украины по вопросам обеспечения прав человека Олег Галенко прямо на заседании в знак протеста против действий министра внутренних дел Юрия Луценко объявил о выходе из состава совета, и покинул заседание.<…>
В частности, Галенко мотивировал свои действия недостойным поведением главы МВД Луценко: «Обязанностью милиции является защита прав человека. Можно уважать или не уважать Черновецкого, но он, как и все мы, гражданин Украины. Я считаю, что Министр должен заниматься защитой наших интересов, а не поступать так с человеком, нравится он ему или нет».
Що ж до владних верхів, то вимальовується дуже цікава картина. Логічно було б чекати миттєвої реакції Прем’єр-міністра України Ю.Тимошенко, членом уряду якої є Юрій Луценко. Але ж ні, Юлія Володимирівна як експерт з різного роду PR-провокацій, вчинила у своєму стилі – зайняла вичікувальну позицію. Лише через тиждень, 25 січня, з’явилась заява глави уряду, в якій йшлося: «Я не знаю ніяких політичних скандалів, ніяких спеціальних політичних підтасувань. Я знаю, що Луценко - прекрасний міністр внутрішніх справ, і я хочу, щоб він спокійно працював», – сказала Тимошенко.» (25.01.08, Українські новини).
Президент же прореагував майже миттєво. У понеділок 21 січня спочатку Голова Секретаріату Президента Віктор Балога, а трохи згодом і сам глава держави прокоментували події після засідання Ради національної безпеки та оборони від 18 січня:
"Два чиновники вчинили явно не гідно своїх посад, повелися вищою мірою не виважено, по-хлопчачому, кинули густу тінь на власний авторитет і реноме органів влади, які вони представляють. Це був перший і, поки я очолюю секретаріат, останній випадок, коли на Банковій, 11 роздаватимуть навсібіч стусани та ляпаси".
(21.01.08, Українська правда)
Віктор Ющенко, Президент України
(21.01.08, УНІАН)
Післямова
Потрохи розмови вщухають, хоча всі розуміють, що конфлікт переходить в перманентну стадію, або, коли хочете, в стадію перманентних виборів. Це вже схоже на параноїдальний виборчий синдром*, нав’язаний ніким іншим як самими політиками. Сьогодні вони приходять, завтра йдуть, залишаючи після себе тільки розчарування і головний біль. «Після нас – хоч потоп».
Вже набридло постійно писати про відсутність в Україні громадянського суспільства і необхідність його побудови знизу шляхом спонтанної дії свідомих індивідів, про недолугі спроби влади нав’язати власне його бачення згори, крізь призму власних амбіцях і утилітарних інтересів*.
Проблема ж то значно глибше. Вона торкається того внутрішнього «Я» кожного з нас, Тімоса, про який писав Платон і Гегель, почуття власної гідності і готовності її захищати. Доки ми самі не почнемо себе поважати, нас ніколи не поважатимуть інші.
PS. "Чому пан Черновецький, який бився з паном Суркісом, цього не робив? Чому пан Черновецький, який будучи в автомобілі, збивав на смерть людей, цього не робив? Чому, багато інших чому. З моєї точки зору, якщо міністра внутрішніх справ 50-ти мільйонної країни звільняти за ляпас брехливому наркоману, мені здається це неправильно" (Юрій Луценко)
Відповідь на будь-яке з "чому": Потрібно розпочинати з себе. Відповідь на "чому" Юрія Луценка: див. слова професора Преображенського (початок статті)
Автор кариккатури Василь Возняк
* Див. статтю:
Запах виборів: Фрагменти роздумів мізантропа //
** Див. статті:
До проблеми української еліти: кого ми знову змушені обирати //
Час після виборів: черговий тест на політичну профпридатність //