19 вересня під головуванням Президента України Віктора Ющенка відбулася нарада з головами місцевих державних адміністрацій. У ній також взяли участь голова Закарпатської облдержадміністрації Олег Гаваші, а також керівники районів краю
Захід під назвою «Сильна і відповідальна місцева влада – міцна держава» пройшов у актовому залі Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка за участю великої кількості журналістів, у тому числі і з нашої області.
Президент України Віктор Ющенко наголосив на необхідності посилення місцевого самоврядування в нашій державі. На його переконання, країні потрібні поетапна децентралізація державної влади і створення ефективної системи місцевого самоврядування.
«Альтернативи посиленню місцевого самоврядування в Україні, передачі йому все більше повноважень із адекватними ресурсами немає. Це – моя принципова позиція», – сказав Глава держави.
Глава держави окреслив основні кроки, яких потребує Україна на шляху до зміцнення місцевої влади. Серед них – поетапна реформа територіальної організації влади, децентралізація бюджетних процесів, вдосконалення системи муніципальних виборів, запровадження принципу повсюдності місцевого самоврядування, закріплення принципу доповнюваності на центральному та місцевому рівнях.
Говорячи про реформу територіальної організації влади, Президент відзначив – це має стосуватися також і трансформації системи місцевого самоврядування.
Порушуючи тему бюджетного розподілу коштів, Президент наголосив: «Треба покласти край практиці, коли місцевий бюджет є цілковитим заручником державного бюджету». У територіальної громади має бути власний бюджет, який дозволить їй виконувати свої повноваження, сказав він. «Нам треба виправити ситуацію, коли в адміністративних межах однієї територіальної громади знаходяться інші – і, у свою чергу, створюють власні органи місцевого самоврядування», – зазначив В. Ющенко.
Виступаючи за необхідність вдосконалення системи муніципальних виборів, В. Ющенко відзначив – нинішня пропорційна система із закритими списками себе не виправдала. На переконання Президента, пропорційна модель виборів створює «зайву політизацію там, де повинні панувати більш прикладні догмати».
Він ще раз наголосив на важливості ефективної реалізації адміністративно-територіальної реформи, яка має спиратися на формування дієздатних місцевих рад. Президент підкреслив, що без цієї реформи «немислимо провести раціональну та радикальну бюджетну або податкову реформу, забезпечити фінансову самодостатність регіонів».
Щодо закріплення принципу доповнюваності та відповідальності як у системі державної влади, так і в місцевому самоврядуванні, Президент переконаний, що тут «не треба тягнути на вищий рівень управління ті повноваження, які з успіхом можна реалізувати органами влади, які знаходяться найближче до людини».
«Безумовно, Україна буде державою самоврядних громад», – упевнений Президент. Водночас, він відзначив неприпустимість протиставлення місцевого самоврядування місцевим державним адміністраціям.
Віктор Ющенко наголосив, що не допустить жодних сценаріїв позазаконної ліквідації органів виконавчої влади. «Це стосується і спроб задушити місцеву владу фінансовою «удавкою», – підкреслив В. Ющенко.
Місцеве самоврядування та місцеві державні адміністрації не вороги і не конкуренти, зазначив Глава держави. Вони є співавторами розвитку областей та районів, партнерами у забезпеченні єдності державної політики по всій Україні, переконаний Президент.
Віктор Ющенко констатував, що сьогодні у площині місцевого самоврядування поруч із успадкованими проблемами з’явилися нові дестабілізуючі фактори. На переконання Глави держави, «ідеологом наступу» на місцеву виконавчу владу став Олександр Мороз. Президент нагадав, що 26 червня, в уже неповноважній Верховній Раді було зареєстровано законопроект номер 3725, що передбачає «не більше і не менше як перетворення голови Верховної Ради із спікера у центральну політичну фігуру в державі, з утворенням по суті «радянської матрьошки» – вертикалі рад».
Відповідно «до задумки автора», Верховна Рада перепрофілюється на найвищий орган державної влади, концентрує у своїх руках законодавчі, виконавчі та навіть деякі судові повноваження (як, наприклад, тлумачення законів). На переконання Президента, в даному випадку йдеться про очевидний намір узурпації влади та розбалансування закладених у Конституції відносин між гілками влади.
Ще однією спекулятивною темою, що вкотре випливла на виборчих перегонах, Глава держави назвав тему референдуму, де серед інших питань, які свідомо скеровані на розкол суспільства, пропонуються вибори голів місцевих державних адміністрацій. Такий принцип нав’язують унітарній Україні з однією метою – для ослаблення країни і продовження владного хаосу, переконаний Президент.
«Я відкидаю ці спецрозробки Олександр Мороза», – підкреслив В. Ющенко. Україні потрібна стійка та ефективна система виконавчої влади і широкі, реально підкріплені повноваження для місцевих громад, наголосив Глава держави.
Після завершення наради Глава держави спілкувався з представниками вітчизняних регіональних та центральних, а також закордонних засобів масової інформації.
Президент України Віктор Ющенко переконаний, що на позачергових виборах до парламенту 30 вересня переможуть демократичні сили, які потім сформують у Верховній Раді демократичну коаліцію. Про це він сказав під час прес-конференції. «На моє глибоке переконання, без сумніву, переможе демократична коаліція. Ті тенденції, які йдуть, говорять, що коаліція помаранчевих, демократична коаліція переможе», – заявив Глава держави. В. Ющенко при цьому наголосив, що для нього є важливою конструктивна співпраця коаліції з опозицією.
Президент підкреслив, що вибори 30 вересня демонструють демократичні перетворення у нашій державі. «Я хочу продемонструвати, що в Україні адаптовані демократичні засади ведення політики. Незалежно від того, чи мова йде про політичний конфлікт, чи про демократичні вибори – ми володіємо демократичним інструментарієм, який дає відповідь, що це – не азіатська країна, що вона здатна захистити демократичні завоювання, навіть після тієї колосальної узурпації, яка була задумана Януковичем-Морозом у стінах Верховної Ради. Подібного вже не відбудеться», – сказав Віктор Ющенко.
Глава держави підкреслив, що у період парламентської чи будь-якої політичної кризи, коли вихід із неї не досягається шляхом компромісу чи діалогу політичних сил, треба звертатися до «ключового демократичного методу її розв’язання». «Це – апеляція до людей, це – дострокові вибори. Для мене дуже важливо утвердити це в країні», – наголосив Президент.
«Місія Президента – забезпечити разом із органами виконавчої влади, політичними силами чесні, прозорі вибори», – підкреслив при цьому він.
Повідомили з управління інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації.