Ціни на бензин: закарпатські парадокси

13
1

Чергове подорожчання пального, за прогнозами експертів, слід чекати у серпні.

З кінця лютого Мукачево.net відслідковує зростання цін на пальне в області: стрімкі аномальні злети, меланхолічні підйоми та зависання.

Згідно з нашими спостереженнями, за 5 місяців максимальна вартість 1 л А-95 зросла на 1,50 грн. (з 8,95 грн. до 10,45), мінімальна – на 1,39 грн. (з 8,60 грн. до 9,99 грн.), А-92 – відповідно на 1,45 грн.(з 8,70 до 10,15) та 1,60 грн. (з 8,20 до 9,80); дизпаливо – на 1,05 грн. (з 8,70 грн. до 9,75 грн.) та 1,45 грн. (з 8,15 грн. до 9,60грн.) відповідно.

Найбільші стрибки мінімальних та максимальних цін – в межах 20-30 копійок протягом тижня – були зафіксовані у березні та квітні. Тоді ж в інтерв’ю Мукачево.net експерт галузі, депутат обласної ради Володимир Чубірко зазначив, що 10 грн. – це адекватна ціна за літр А-95

Після прийняття у квітні законопроекту про зниження акцизу на бензини і дизельне паливо до 31 липня цього року, ситуація з цінами на АЗС країни та області дещо стабілізувалася.

Більше того, у травні заговорили про можливий їх обвал, зокрема на дизпаливо, пов’язане, насамперед, зі зниженням ціни на нафту. Проте, автомобілісти це відчули дещо згодом – у другій половині червня.

«Наприкінці травня дійсно були передумови для падіння цін на дизпаливо на 20-30 коп./ літр. Але цього не відбулося через ряд причин, основна з яких – державне регулювання цін на бензин. Через це, власне, А-95 в роздрібній торгівлі недооцінений на 20-30 коп/літр. Тож дещо завищена ціна на дизпаливо служить компенсатором втрат на А-95», – зазначив експерт.  

У травні Володимир Чубірко зазначив Мукачево.net, що об’єктивний рівень ціни на дизпаливо не мав би перевищувати 9,60 грн./л, А-95 – 10.70 – 10.80 грн/л.

Власне, поки що ціна на дизпаливо залишається у цьому коридорі, а ціна за літр А-95, на щастя, ще не сягнула вказаного експертом адекватного максимуму. 

У другій половині червня країні пророкували справжню «бензинову засуху». Причина – у дефіциті пального в сусідній Росії. Тоді ряд українських нафтотрейдерів почали грати проти свого ринку та експортувати на північ великі партії пального. Та ситуації залишилася стабільною.
 
Чергового подорожчання палива українцям варто очікувати в серпні.
Саме тоді закінчується термін дії знижених акцизів, проголосованих у квітні. Продовжувати їх до 31 грудня цього року депутати відмовилися минулого вівторка.
 
На останній місяць літа прогнозують також і коливання курсу гривні щодо долара, який також є одним з визначальних факторів у формуванні ціни на бензин та дизель.
 
Аби знизити ціни на пальне та посилити державне регулювання ринку пального, депутати Ксенія Ляпіна з НУНС та Ірина Горіна з ПР пропонують дозволити «Нафтогазу» створити стратегічний запас нафти та регулювати ціну через мережу державних АЗС.
 
Запропонована схема є аналогічною тій, яка діє на ринку зерна, де на ціноутворення ледь не вирішальний вплив має Держрезерв.
 
Втім, поки що це лише законопроект. Чи приймуть його депутати, які відмовилися продовжувати занижені акцизи, – сказати важко.

А-95 (грн/л)

А-92 (грн/л)

Дизпаливо (грн/л)

 
Дати, вказані у графіку, позначають моніторингові дослідження (зрізи), які проводила редакція Мукачево.net. Дослідження сформоване на основі даних з найбільш розгалужених мереж АЗС в області: ТНК, Маркет, WOG, OKKO, Укрнафта.

Коментарі

С
сергій

Дуже серйозний матеріал: графіки, аналітика. Здається, на Закарпатті такого ще не було! Повага!

Читайте також