Одна із найстаріших історично-культурних пам’яток краю Горянська Ротонда, будівля яка пережила пожежі і Радянську владу, нині перебуває у доволі жалюгідному стані. Незважаючи на архітектурну цінність цієї споруди, зведеної ще в ХІ столітті і занесеної ЮНЕСКО в список архітектурних пам’яток світу, за всі 16 років незалежності України на неї практично ніхто не звертав увагу. А тим часом природа нищила унікальні фрески італійських майстрів ХІV століття, протікав дах, а стіни покривала пліснява…
Горянську Ротонду закрили на реконструкцію
Одна із найстаріших історично-культурних пам’яток краю Горянська Ротонда, будівля яка пережила пожежі і Радянську владу, нині перебуває у доволі жалюгідному стані. Незважаючи на архітектурну цінність цієї споруди, зведеної ще в ХІ столітті і занесеної ЮНЕСКО в список архітектурних пам’яток світу, за всі 16 років незалежності
України на неї практично ніхто не звертав увагу. А тим часом природа нищила унікальні фрески італійських майстрів ХІV століття, протікав дах, а стіни покривала пліснява…
З 1991-го року, коли споруда була передана в користування вірникам греко-католицького обряду, останні власними силами намагалися врятувати споруду та унікальні настінні росписи, щоправда не дотримуючись принципів автентичності. В результаті будівля вкрилася сучасною штукатуркою, а всередині з’явилися конвектори, труби від яких виходили на вулицю прямо через віконні отвори церкви. Хотіли навіть покрити церкву сучасним дахом…
Справа зрушила з місця кілька тижнів тому, після відвідин Ротонди міським головою Ужгорода Сергієм Ратушняком. Після цього були виділені кошти на ремонт даху та встановлення сучасного опалення. Нині роботи ведуться повним ходом: дах покривають гонтою, під підлогою храму проведуть опалення, а в святині (власне, в самій ротонді) покладуть спеціальні радіатори. За словами настоятеля храму отця Йосипа — це принаймні дозволить зберегти фрески в нинішньому стані. Мова ж про їхню реконструкцію наразі навіть не ведеться. Деякі спеціалісти оцінюють ці роботи в мільйони гривень.
Андрій ГАНУСИЧ
«Старий Замок Паланок»