
Кореспондент УНІАН простежив динаміку цін на ліки. Виявилося, що на деякі імпортні лікарські засоби ціна за день зросла більш як на п’ять гривень. Аптекарі кажуть, що така тенденція триватиме й надалі.
Чим спричинене раптове подорожчання ліків? Чи зачепить воно так звані життєво необхідні лікарські засоби? Чи є в Україні контроль за цінами?
Микола Поліщук, радник Президента України, професор, колишній міністр охорони здоров’я
АПТЕКИ АБСОЛЮТНО БЕЗКОНТРОЛЬНІ
Тож в аптеках ставлять ту ціну, яку хочуть. Ціна препарату в різних аптеках може коливатися від 15% до 18%.
Є проблеми з тим, що Фармцентр реєструє базову партію препаратів, дає дозвіл на реалізацію, а потім випускають на фармацевтичний ринок з цієї партії половину фальсифікатів.
Такі речі має контролювати Кабмін. Держава повинна проводити цінову політики щодо ліків. Ціни мали б коливатися в межах 5–10%, і тоді б припинилися зловживання при закупівлі ліків на тендерах і в аптеках.
У 2005 році Міністерство охорони здоров’я, яке я очолював, підготувало відповідний законопроект, але його не встигли прийняти – уряд було відправлено у відставку.
Павло Жебрівський, народний депутат, НУ-НС
УКРАЇНЦЯМ КРАЩЕ НЕ ХВОРІТИ
Але є ще один нюанс, що стосується українських спиртовмісних препаратів. У нашій країні акциз на спирт для ліків майже такий, як на горілку. Є постанова Кабміну, яка зобов’язує компенсувати українським підприємствам ці витрати. Але, наприклад, борг Кабміну перед “Фармаком” – понад 25 мільйонів гривень. З липня жодної копійки підприємству не платять. І така ситуація в багатьох фармацевтичних підприємствах. (Натомість у багатьох європейських країнах прийнято нульовий акциз на спирт для лікарських засобів).
Тож серед причин постійного зростання цін – непрофесійні дії відставленого уряду та прив’язка до долара. Моє щире побажання українцям – не хворіти, а з іншого боку, Верховна Рада та українська влада мають зробити усе, щоб суми пенсій та зарплат випереджали підняття цін.
Костянтин Косяченко, заступник голови Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення
ПІДВИЩЕННЯ ЦІН – ПРОЦЕС ЗАКОНОМІРНИЙ
МОЗ давно виступає з ініціативою, щоб його включили до переліку органів державної влади, які беруть участь у процесі ціноутворення.
На ціни, які встановлюють українські фармацевтичні виробники, взагалі ніхто в нашій країні не впливає. Тож вони роблять, що хочуть. І тут необхідно змінювати законодавство.
Власне, підвищення цін – процес закономірний. Варто згадати й про економічні чинники, зокрема зростання курсу євро і подорожчання газу. Проте наш аналіз показує, що порівняно з рівнем інфляції медикаменти не дуже зросли в ціні. Паніки тут не має бути. Ми постійно моніторимо ситуацію. Просто ліки є соціальним складником нашого життя, тому найменше коливання у вартості болісно сприймається суспільством.
Євген Сова, комерційний директор Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу
УКРАЇНСЬКІ ФАРМАЦЕВТИ ПІДНІМАЮТЬ ЦІНИ МІНІМАЛЬНО
З повною відповідальністю та без жодних спекуляцій стверджую – українські фармацевти піднімають ціни мінімально, незважаючи на жорстку конкуренцію на фармацевтичному ринку. Зростання цін на вітчизняні ліки значно менше – порівняно з подорожчанням продуктів харчування та інших споживчих товарів.