Ужгород нищать! А влада мовчить...

7
5

У травні члени Громадського комітету охорони історико-культурної спадщини Закарпаття, відомі та шановані в обласному центрі громадські діячі, науковці та працівники культури надіслали до депутатів Ужгородської міської ради звернення, де висловили стурбованість станом охорони історико-архітектурних пам`яток Ужгорода.

Інтелігенція нагадала міським обранцям та меру, що в Ужгороді на сьогодні взято під охорону держави 132 пам`ятки історико- культурної спадщини, з них 24 пам`ятки архітектури та містобудування, в тому числі 8- національного значення, 98 - історії та культури, 10 - археології. Однак уже нині деякі з них знищені або піддаються руйнації.


«На наших очах за останні 10-12 років хвороба «перебудови» захлинула історичну частину Ужгорода, яка має статус пам`яткоохоронної зони відповідно до існуючого законодавства, - йдеться у зверненні. - Внаслідок ігнорування законів про охорону історико-культурної спадщини в різний час зруйновано цілий ряд пам`яток архітектури та містобудування, що були взяті під охорону держави (двоповерховий будинок (1873), споруджений в стилі неокласицизму на пл. Корятовича, 25, будинок угорського художника Д. Іяса, пл. Корятовича, 19, міський млин на Жупанатській, 21, будинок, у якому з 1937 по 1955 рік жив і працював всесвітньовідомий художник, один з основоположників закарпатської школи живопису А. Ерделі.


В аварійному стані знаходяться пам`ятки архітектури національного значення: садибний будинок видатного угорського письменника Іштвана Дьондьоші в мікрорайоні Радванка (1620 р.), а також «Амбар та винний льох» (1781 р.) на вул. Ракоці, 2.


Величезної шкоди історико-архітектурному обличчю міста завдають непродумані реконструкції, розмальовування фасадів на будь-який смак, заміна вікон і дверей, привнесення «чужих» невідповідних матеріалів в оздоблення фасадів архітектурних споруд XVIII, XIX, поч. XX століть, внаслідок чого вони втрачають свою архітектурну автентичність. Такий волюнтаризм процвітає у всіх заповідних історико-архітектурних зонах вулиць Капітульна, Духновича, Волошина, Корзо, Фединця, Ракоці, Швабська, Мукачівська, Капушанська, Со-бранецька, Підградсь-ка, Цегольнянська, а також на площах Корятовича, Театральній, Петефі тощо.


Із грубими порушеннями чинного законодавства ведеться нове будівництво в історичних частинах міста. Це будинок на віддалі 10-12 м від могили та каплиці Лучкая на Цегольні, потворна металева споруда на пл. Корятовича, яка фактично знівелювала архітектурний ансамбль площі, реконструкція будинку XIX ст. на вул. Волошина, 38, спотворено будинок XVIII - поч. XIX ст. на вул.Капітульній, 2. Знесено будинки на пл.Петефі та вул.Капітульній, 12, видано дозвіл на будівництво на пл.Народній та в охоронній зоні Народного дому «Просвіта» на пл.Гренджі-Донського, 3.


Частково знищено сад-парк Лаудона на вул.Ракоці, ліквідовано парк культури і відпочинку, колишній парк, закладений Другетами під назвою «Водошкерт», взятий свого часу під державну охорону».


На думку членів Громадського комітету, продовження такої практики призведе до того, що Ужгород повністю втратить своє історико-архітектурне обличчя. У громадськості в цілому складається враження, що в місті вже роками взагалі відсутні головний архітектор,, державна архітектурно-будівельна інспекція, генеральний план забудови міста тощо.


«Громадський комітет переконливо просить депутатський корпус Ужгорода згадати свої передвиборні обіцянки, пройнятися відповідальністю за цю важливу справу і винести питання охорони і збереження історико-архітектурних пам`яток міста на чергову сесію та вжити конкретних невідкладних заходів щодо виконання в місті Закону України «Про охорону культурної спадщини», — завершується звернення.


Після цієї заяви минуло більше місяця. Як бачимо, не те що сесії, жодної реакції не послідувало з боку міського голови Сергія Ратушняка та підконтрольних йому міських депутатів. З цього можна зробити простий висновок: думка місцевої еліти, як, власне, й історична спадщина Ужгорода, їх цікавить мало.


Радше навпаки, вона, спадщина, більше заважає міській владі, бо ще сяк-так охороняється Законами України. А так з`явилися б на місці нинішніх пам`яток нові банки, зали з гральними автоматами чи просто генделики. Нова влада — нові цінності!?

Коментарі

C
crazyman

ратушняк сам 100 раз говорил о том, что вот эти новые расфуфыренные рагульские постройки только уродуют город. даже обещал посносить все нафиг. но дело ж не в этом. а в том, что вам просто надо обосрать нынешнего мера. вот и все. и если бы он предпринял по этому поводу какие-то кардинальные шаги, то вы б уже развопились, что он устроил беспредел в отношении тупых владельцев уродских фасадов. вобщем, шли бы вы.. в мукачево..

У
Ужгородець

До чого тут Мукачево? Тобі не боляче в яке г... перетворили Ужгород? Пройти тротуарами неможливо! Жодної квітки влітку. Зате купи сміття (хоча треба сказати, останнім часом вони вже менші). А нам лапшу на вуха вішають, що немає коштів. КРАСТИ МЕНШЕ ТРЕБА!!! Подивіться в якому стані центр того ж Мукачева, чи сусідньій Франківськ! Таку міську владу як у нас, не просто гнати треба, а садити з конфіскацією.

C
crazyman

фиг ты ужгородец! думаешь, кто-то клюнет на твою дешевую ливерку? а красть будут до тех пор, пока это возможно. нащед мусора, так думаю во франковске еще и люди не такие свиньи как у нас. хотя не утверждаю - я там не жил. другое дело, что многие ужгородцы надеялись, что ратушняк, став мером, предпримет решительные действия в отношении всего этого дерьма которое тут развели до него. но увы, не тот теперь рата. а может не хочет трогать гамно, чтоб не воняло. не знаю.

C
crazyman

в любом случае его срок еще не подоше к концу и за все спрашивать,имхо, рановато.

У
Ужгородець

Рік достатньо, щоб хоч щось показати в роботі. А він показав дві речі — бєспредєл в усьому і земельний дерибан.

Читайте також