
Остання сесія Ужгородської міської ради мала розподілити ні мало ні багато, а два десятки гектарів дорогоцінної в межах міста землі. Коли з’ясувалося, що більшість депутатів укотре не готові голосувати за земельні питання, оскільки ті не пройшли попереднього обговорення в комісіях, а насамкінець виявилося, що й кворум відсутній, мер Сергій Ратушняк закрив сесію
Якщо у Києві каменем міжблокового спотикання, а відтак, і «нових майданів» стали різночитання Конституції та деяких законів, то в такому загалом спокійному регіоні, як Закарпаття, протиріччя виявляються в приземленому вигляді. Тут не вагаються, як охарактеризувати рішення депутатів голосувати за ті чи інші питання: а так, як велить... матеріальний інтерес.
В Ужгороді найприбутковішим бізнесом, на думку багатьох експертів, є виділення земельних ділянок, що здійснюється поза аукціонами. Оскільки право визначати коло майбутніх володарів земельних наділів мають депутати ради, то саме в цих голосуваннях вони виявляють справжнє обличчя. Тоді й пряма вказівка з Києва, навіть якщо вона надходить від самої леді Ю, — не указ.
Остання сесія Ужгородської міської ради мала розподілити ні мало ні багато, а два десятки гектарів дорогоцінної в межах міста землі. Коли з’ясувалося, що більшість депутатів укотре не готові голосувати за земельні питання, оскільки ті не пройшли попереднього обговорення в комісіях, а насамкінець виявилося, що й кворум відсутній, мер Сергій Ратушняк закрив сесію. Розійшлися і журналісти, і депутати.
Аж тут — сталося. Невідомо, хто і як уплинув, але депутати чомусь знову з’являються в залі, набирається кворум, і вони голосують результативно, виділяючи землю в повному наборі за підготовленим раніше планом. Вирішальними стали голоси бютівців, які мають найчисельнішу фракцію в раді. П’ятнадцятеро з них проголосували за земельний дерибан і двоє утрималися. Їх підтримали пористи, а голосування «за» з боку народників і регіоналів, за традицією, не здивувало (ці фракції — проурядові).
Ми звернулися за коментарем до заступника голови облорганізації ВО «Батьківщина» Андрія Сербайла. Він зазначив: «Оцінку діям колег за порушення внутріпартійної дисципліни членами фракції БЮТ у міській раді будемо давати окремо на спеціальному зібранні. Моє ж особисте ставлення — негативне». Усім відома принципова позиція партії про те, що її представники в радах не мають дерибанити землю, майно. Земля повинна продаватися виключно з аукціонів. Голова міської організації партії Павло Федака, який теж голосував «за», зігнорував партійні вимоги. Чи надалі керуватиме ВІН організацією — під знаком питання». Цікаво, що після всього мер Сергій Ратушняк таки заявив, що не підпише земельних рішень, оскільки вони не пройшли попередніх узгоджень і прийняті з порушеннями законодавства.
Ці фіглі скинули маску опозиціонерів із облич бютівців у міськраді. Цікаво, що й у обласній раді депутати, які пройшли від БЮТ, виявляють партійний непослух. Не зважаючи на задекларовану позицію київських очільників помаранчевих, в Закарпатті досі не створено коаліції в новому форматі — за участю бютівців і нашоукраїнців. Як і раніше депутати, що відкололися від ядра БЮТ і сформували власну фракцію під назвою «Батьківщина», голосують разом із більшістю. Що далі, то очевиднішим стає меркантилізм у формуванні коаліцій. І для виборців що далі, то більш очевидною стає неспівпадіння декларацій і дій багатьох партій і політиків на місцевому рівні.
Чи можуть виграти від цього народні демократи у випадку проведення дострокових виборів до Верховної Ради? «Ми готові підтвердити свою послідовну позицію в питаннях, які зачіпають інтереси виборців, виправдати їхні сподівання. Поведінка ж основних гравців у міській раді стане пігулкою від... ілюзій, — заявив голова Закарпатської облорганізації НДП Олексій Кіндрат. — Принаймні вони починають розуміти, що не обов’язково той, хто найбільше галасує та протестує, здатен оберігати їхні права, дбати про інтереси. Відтак, пересічному громадянинові надалі стане набагато простіше робити правильний вибір».