
Понад 50 тисяч українців до середини жовтня вже захворіли грипом «Брісбен» – свідчать дані МОЗ України. А згідно з прогнозами, епідемія захворювання очікується вже наприкінці листопада і початку грудня. Та й вірус загрожує нам новий, з яким українці досі не стикалися.
Епідемії грипу – явище щорічне, і не лише в нашій країні. Хворіє на нього 15%-20% населення всього світу, а в період епідемії – до 80%. При цьому грип, як безчесний ворог, обирає найуразливіших – найчастіше хворіють діти і люди похилого віку.
На жаль, як би нам не хотілося, не вдасться зачинити двері квартири і таким чином ізолювати себе і свою сім`ю від вірусу. Тому що він може увійти разом з сусідом, з сантехніком, та з ким завгодно! Втім, можливо, ви й самі принесете його з роботи, з громадського транспорту або з магазина.
Невідомий штам
Згідно з прогнозами, збудниками прийдешньої епідемії будуть три штами грипу. Про це розповів керівник Українського центру грипу Аркадій Фролов. Це підтипи А «Брісбен» Н3n2 і «Брісбен» H1N1, а також підтип Б «Флоріда». До речі, з двома останніми населення нашої країни вже встигло познайомитися. Не можна сказати, що знайомство було приємним, але принаймні віруси торкнулися лише 5-10% українців. Іншими словами, ні про який імунітет, що виробився, і мови бути не може. А ось підтип Н3n2, можна сказати, – новинка, українці з таким грипом ще не стикалися. Саме це і насторожує. Лікарі говорять про те, що новий штам грипу небезпечний, тому що в наших організмах немає ніяких природних захисних механізмів і антитіл.
Стало відомо, що «Брісбен» Н3n2 прийде до нас з Австралії. Це все-таки південна півкуля, відповідно, клінічне протікання процесу інфікування виглядає там трохи інакше. Очікується також більша (порівняно з попередніми епідеміями) кількість ускладнень. І річ навіть не в тому, що цього разу штам грипу буде особливо злісний. Швидше причина в тому, що більшість жителів нашої країни не може похвалитися міцним імунітетом. Тут відіграла свою роль і екологія, і стреси, які регулярно переживають українці, і фінансова криза, що не дозволяє харчуватися як належить.
Взагалі людство вже чимало знає про грип. Бувають віруси грипу А, Б і С. Грип А – на першому місці за небезпекою. Саме цей вірус викликає пандемії і епідемії. Грип підтипу Б теж може стати причиною епідемій. При цьому найчастіше на цей тип вірусу хворіють саме діти. Але його переносять все ж легше, ніж А. Найменше вивчений вірус грипу С. Він проходить практично безсимптомно або проявляється в легкій формі. А віруси грипу А і Б постійно змінюються, мутують. Ось саме тому у нас немає захисту від кожного нового штаму грипу.
Чому ж хворіти на грип небезпечно? Всі ми добре засвоїли, що грип – це зовсім не ОРВІ. Грип – це важка вірусна інфекція, тож переноситься вона значно важче, ніж ОРВІ. При ОРВІ людина швидше видужує, не так сильно мучиться від головного болю, болю в м`язах тощо. Характерною особливістю грипу є той факт, що це захворювання супроводжує висока смертність. Це може відбутися від інтоксикації, крововиливів у життєво важливі центри, легеневих ускладнень, серцевої або серцево-легеневої недостатності.
«Можна говорити про те, що 50% усіх, хто хворіють на грип – саме діти, - свідчить Олена Коваленко, педіатр. – Крім того, щорічно зростає кількість хворих дітей – зовсім крихт – буквально від народження до двох років. У цьому ж віці імунний захист практично відсутній. Дитсадівцям і школярам теж дістається. Саме у навчальних закладах живий ланцюг передачі інфекції. Тому часто позитивного ефекту в боротьбі з епідемією можна досягти за допомогою карантинів. На щастя, зараз поки що про це думати рано».
«Головне, вчасно почати лікуватися, – каже Ганна Москаленко, терапевт. – У нас багато як думають: якщо лікуватися, грип мине за тиждень, а якщо ні – те за сім днів. Таке уявлення не лише помилкове, але й небезпечне. Адже страшний зараз навіть не сам грип, хоча під час хвороби ми й почуваємося дуже паршиво, а ускладнення. При важкому перебігу грипу виникають необоротні поразки серцево-судинної системи, дихальних органів, центральної нервової системи. Що це означає? Пряма загроза захворювань серця і судин, пневмонії. І цього сезону «Брісбен» не пройде безслідно. Прогнозують, що цей штам грипу дасть ускладнення на нирки, органи дихальної, серцево-судинної та центральної нервової систем».
Попереду хвороба
Враховуючи те, що щороку на грип хворіють практично 16 мільйонів українців, а третина випадків при цьому закінчується ускладненнями, недивно, що багатьом із нас хотілося б уникнути неприємної долі хворих. Чи є спосіб запобігти хворобі? «Навіть кілька», – запевняють медики. По-перше, вакцинація. Для нас цього року вже завезли вакцини з Франції, Росії, Німеччини і Бельгії. За словами керівника Українського центру грипу Аркадія Фролова, всі вони зареєстровані в Україні. Вакцину можна придбати в аптеках або зробити щеплення в спеціальних центрах.
«Рекомендується вибирати спліт-вакцини (вони містять частинки зруйнованого вірусу грипу). Після такого щеплення ви не захворієте грипом, адже у вакцині немає живих вірусів», – розповідає Євген Яшко, провізор.
Затягувати з вакцинацією, якщо вже ви зважилися, теж не радять. Адже серйозний спалах «Брісбена» очікується зовсім скоро. Проте робити щеплення всім поголовно не можна. Тому що, як і будь-які ліки, вони мають протипоказання. До таких належать будь-які гострі інфекційні захворювання, підвищена температура.
«Вакцинація, звичайно, ефективна, – каже терапевт Москаленко. – Але слід пам`ятати про те, що після щеплення від грипу можуть бути побічні реакції. Скажімо, набряк і почервоніння шкіри в місці ін`єкції, незначне підвищення температури тощо. Це все не небезпечно і швидко минає. Але багато хто з нас недовірливо ставиться до вакцинації саме з цієї причини. А ще тому, що щеплення гарантії не дає, що людина не захворіє. Хоча у прищепленої людини ймовірність зараження як мінімум в 3-4 рази нижча, ніж у неприщепленої».
Проте не всі лікарі одностайні в думці, що щеплюватися проти грипу необхідно. Ілона Ставійська, терапевт, стверджує, що масові вакцинації неефективні: «Щороку ми отримуємо дані про те, що збільшується кількість прищеплених, при цьому захворюваність грипом не зменшується. До того ж прогнози того, яким буде штам грипу в тому або іншому регіоні, не дають гарантії, що він буде саме таким. Проте вакцина розрахована на якийсь один вірус. А скільки буває побічних реакцій, особливо у алергіків! Перед тим, як робити щеплення проти грипу, їм обов`язково треба проконсультуватися у алерголога».
Отже якщо ви категорично проти всякої «хімії», або вам – ліньки, ніколи, шкода грошей (потрібне підкреслити), щоб щепитися проти грипу, це ще не означає, що грип вас обов`язково укладе в ліжко. Адже можна захистити своє здоров`я, наприклад, народними засобами (посилене поїдання цибулі з часником, жування кореня лепехи – якщо колеги і близькі родичі не будуть проти), а також пам`ятати про прості рекомендації: одягатися по погоді, пити більше гарячої рідини, дотримувати знайомі з дитинства правила гігієни (мити руки, не пити з чашки товариша). А ще в боротьбі з вірусами допоможуть вітаміни, повноцінне харчування, гартування і спорт. Якщо ви себе до любителів спорту прирахувати не можете навіть з натяжкою, то хоча би більше ходіть пішки і забудьте про ліфти!