Тема заробітчанства у всі часи була актуальною. А для закарпатців – і поготів. Наші земляки десятиліттями скитаються по світах у пошуках кращої долі, ризикуючи власним здоров’ям та життям.
За неофіційними даними, нині за кордоном працює більше семи мільйонів українців. Багато хто з них навіть і не думає повертатися додому. Розраховують тільки на себе. Кажуть: грош ціна тій державі, яка не може забезпечити своїх громадян роботою та гідною зарплатою, пенсією.- Як часто приїжджаєте додому?
- Чи плануєте повернутися в Україну і тут працювати?
- Поки що не бачу, аби керівники держави були зацікавлені у поверненні своїх громадян додому. Та й що би з того було, аби 7 мільйонів чоловік повернулися в Україну? Це би було щось неймовірне. Без роботи, грошей людина деградує, скочується в прірву, скоює злочини, краде, бо хоче їсти. Мені огидно, що наші важко зароблені гроші, Україна викачує з нас тільки так, - лускає пальцями. - І завдяки нашим грошам розвиває свою економіку, збагачуються окремі «патріоти». В Україні замість того, аби будувати заводи, фабрики, на кожному кроці відкривають бари, казино, аптеки. У цих закладах легко і просто «спустити» всі гроші людині.
- Як ви потрапили до Чехії на заробітки?
- Народився і виріс у Лукові. Жив із мамою. Від 16 років почав ходити на сезонні роботи – на скердовку, будівництво. Закінчив Білоруський лісотехнікум, отримав диплом спеціаліста «майстер лісу». Роботи у районі не знайшов. Два роки ходив по заробітках з бригадами. У 89-му одружився у Малий Раковець. За кілька років почали будувати власний будинок. За порадою знайомого влаштувався строповщиком в Іршаві на Чопську механізовану дистанцію вантажно-розвантажувальних робіт. Згодом перепрофілювався на крановщика. Тут пропрацював 12,5 років. Зарплата була хорошою. Після розвалу Союзу стало менше надходити вантажів, обсяг робіт зменшився. Зарплата була копійчана. Керівництво поставило нас у такі умови, що ми позвільнялися за власним бажанням.
- Яку роботу виконуєте?
- Яка оплата праці?
- Говорять, що часто важко зароблені гроші люди не привозять додому, бо їх відбирають рекетири, «клієнти» не виплачують.
- У цьому є багато вигадок. Слава Богу, мені не доводилось стикатися ні з першим, ні з другим прикладом. Якщо «клієнт» не заплатить, то хто в нього буде працювати? Йому вигідно, аби люди працювали, бо він з них має певний відсоток.
Щодо рекетирів. Раніше такі випадки траплялися. Тепер деякі чоловіки, що відірвалися від дружин і відчули свободу, зароблені гроші проп’ють, профітькають, в автомати програють, а потім дома жонам і дітям брешуть, що їм не виплатили, обібрали і т.д.
Є ще такі приклади. Піде молодий у Чехію, там зустріне земляків. Молодюки здорові, але фізично робити не дуже хочуть. Отримують інформацію через цімборів чи самі бачать, що хтось з їхніх знайомих чи земляків робить. А робить, значить має гроші. Вони вирішують ту людину пограбувати, або залякують чоловіка і той віддає зароблене сам. Це роблять свої проти своїх.
Ще
дуже важливо, де і з ким людина живе. Якщо їх в одній кімнаті живе по
5-10 чоловік, то у вихідні вони напиваються, у понеділок на роботу не
йдуть, бо голова болить. Я маю нормальне житло, тому мені не до
гулянок, я ціную роботу і думаю про сім’ю.