Як дістати спецавтомобіль роз’яснювали сьогодні начальник головного управління праці та соцзахисту населення ОДА Віктор Мацола та начальник управління у справах інвалідів, ветеранів війни та праці стаціонарних установ В’ячеслав Микулець
Під час прийомів громадян головою облдержадміністрації та його заступників чи не третина звернень стосується забезпечення інвалідів та ветеранів спецавтомобілями. Багато листів і скарг надходить в центральні органи влади та на адресу головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації. Особливо побільшало таких звернень після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року №999, якою передбачені зміни, зокрема у формуванні черговості на отримання автомобілів.
Процедуру забезпечення засобом пересування роз’яснювали на брифінгу начальник головного управління праці та соцзахисту населення ОДА Віктор Мацола та начальник управління у справах інвалідів, ветеранів війни та праці стаціонарних установ В’ячеслав Микулець.
Інваліди забезпечуються транспортним засобом безкоштовно або на пільгових умовах залежно від категорії інвалідності. Якщо до прийняття відповідної постанови Кабміну було 8 черг, то тепер — лише дві. Тому інвалід, що за старою схемою перебував у черзі, скажімо, 15-им, опинився у списку далеко не першим.
Так, за новим порядком підставою для забезпечення інвалідів спецавтомобілем є висновок обласної медико-соціальної експертної комісії. Незалежно від медичних показів право на забезпечення спеціальним транспортним засобом мають інваліди війни І групи, а також інваліди І групи з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, потерпілі від Чорнобильської катастрофи, громадяни, що брали участь в ліквідації наслідків інших ядерних аварій. На облік щодо забезпечення спецавтомобілем встановлюють тих інвалідів, які не мають в особистому користуванні машини, в тому числі придбаної за власні кошти (незалежно від строку купівлі) або отриманої через головне управління соцзахисту, що перебувала в експлуатації менше 10 років. А також тих, хто за сім років перед реєстрацією, не отримували авто як гуманітарну допомогу.
Позачергово, за наявності медичних показань, забезпечуються спецавтомобілями інваліди війни, інваліди ІІ групи 1 категорії, що брали участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС, а також громадяни, що брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, інваліди, що втратили кінцівки, за умови, що вони постійно працюють або навчаються. Без медичних показів — інваліди І групи 1 категорії, що ліквідовували наслідки аварії на ЧАЕС, а також громадяни, що брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, інваліди війни І групи.
Першочергово спецавтомобілі надаються інвалідам, що мають особливі заслуги перед Вітчизною (Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави), особам, що нагороджені чотирма і більше медалями „За відвагу”, Героям Соціалістичної Праці, які удостоєні цього звання під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. Проте таких в області немає.
У порядку загальної черги спеціальним транспортним засобом забезпечуються інші інваліди, що мають відповідні медичні показання. Окремо ведеться облік інвалідів унаслідок трудового каліцтва, а також інвалідів з дитинства.
Органи соцзахисту не мають право надавати перевагу будь-кому з інвалідів, тим більше, змінювати їхню черговість, — підкреслив Віктор Мацола.
Зауважимо, що інвалід може дістати спецавтомобіль і як гуманітарну допомогу. У таких випадках донор оформляє дарчі документи на головне управління праці та соцзахисту, відтак транспортний засіб надається інваліду у користування незалежно від того, яким він є у черзі. Спецавтомобіль відчуженню не підлягає, оскільки є власністю держави, й у разі смерті інваліда підлягає вилученню. „Було кілька таких випадків, але ми автомобілі поки не вилучали. Ми внесли відповідні пропозиції до Мінпраці, аби у разі смерті інваліда, автомобіль залишався у користування сім’ї померлого. Поки що це діє, коли в сім’ї є кілька інвалідів”, — наголошує Віктор Мацола.
Автомобілями забезпечуються за мірою їхнього надходження та згідно з чергою. Так, станом на 16 квітня на черзі за спецавтомобілем перебуває 2203 інваліда. З них на позачергове — 711, на загальній черзі — 1442, унаслідок трудового каліцтва —50 осіб, —наголосив В’ячеслав Микулець. Як пояснив В’ячеслав Іванович, нова постанова якісно регулює процедуру отримання автомобілів. Раніше – якщо в область не надходив спецавтомобіль відповідної модифікації, на який чекав окремий інвалід, йому доводилося стояти в черзі роками. Нині управління праці та соцзахисту подає заявку на такі спецавтомобілі, які саме потребують люди з обмеженими фізичними можливостями в області. Це дасть можливість інваліду швидше отримати спецтранспорт необхідної модифікації.
До речі, у минулому році було видано 137 автомобілів. З них — 55 за кошти держбюджету, 80 — за гуманітарною лінією, 2 — за спонсорські кошти. На цей рік згідно з лімітів Мінпраці передбачається поставити в область ще 59 автомобілів „Славута”. Наразі через головне управління вже виділено 16 транспортних засобів за гуманітарною лінією, 4 — за рахунок держбюджету. За детальнішою інформацією з цього питання інваліди можуть звертатися в управління соціального захисту населення за місцем проживання, повідомили з управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА.