Вірастюк побував на малій батьківщині Івана Сили

59
6

108 років тому в присілку Телятинець села Білки Іршавського району на Закарпатті народився найсильніший чоловік планети Іван Фірцак, або Кротон. Про нього ужгородський письменник Олександр Гаврош, 36 років, написав книжку ”Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу”. На її презентацію до школи села Білки приїхав Василь Вірастюк, 33 роки, та онуки Кротона — 49-річний Іван і 47-річний Юрій Фірцаки.

Богатир сидів у центрі класу і слухав спогади старожилів про односельця.

— Якими були ваш зріст і вага при народженні? — запитав зненацька 12-річний семикласник Іван Кельбас.

— 5 кілограмів, 68 сантиметрів, — відповідає Василь. — Мамі, мабуть, важко було народжувати такого велетня.

Іван Фірцак дуже добре пам’ятає свого діда.

— Іван Сила був кремезним, хоча й невисокого зросту — 171 сантиметр. Важив 160 кіло. Мав довгі, пишні вуса й дуже великий живіт! — згадує внук силача. — Улітку ходив в атласних трусах нижче коліна. Багато їв. На сніданок з’їдав дві набивані гуски, 40 яєць та запивав трьома літрами сметани. Коли був парубком, поїхав на заробітки до Праги, бо батьки казали: ”Іване, ми не можемо тебе прогодувати”.

Вірастюкові передають товстий фотоальбом зеленого кольору. Богатир гортає аркуші. Обличчя здивоване.

— Я побачив, який Іван Фірцак був дужий, — каже Вірастюк. — Ми з ним трохи схожі.

Слава богатиря до Фірцака прийшла у Празі під час кулачного бою. Згодом в Іспанії Іван убив бика руками. За це його назвали Кротоном — непереможним. Чоловік виступав у 64 країнах. Рвав підкови, гнув залізні прути, виносив на плечах циркову трупу на спеціальному манежі, тягнув машини носом, забивав кулаками цвяхи в дубові дошки і витягав їх зубами. У Бразилії Кротон здолав навкулачки найсильнішого чоловіка країни. Переможений з горя вистрибнув з вікна багатоповерхівки. Бразильці помстилися за земляка — закидали Силу камінням і розтрощили йому череп. У США Фірцака прооперували — вставили пластину в голову.

Коли постарів, Кротон повернувся до рідних у Телятинець. Орав городи сусідам. Помер 10 листопада 1970 року на 72-му році життя — у голові зігнила пластина, яку слід було замінити через 20 років після операції. Похований на цвинтарі у присілку Телятинець.

У СРСР Ім’я Кротона замовчували через його сина Івана, який  з учителькою Ольгою Кришеник та Іваном Павлюком організував осередок ОУН у Білках. За це кожен відсидів по вісім років.

На фото: Василь Вірастюк у селі Білки Закарпатської області на презентації книжки про найсильнішу людину світу минулого століття Івана Фірцака.

Коментарі

С
Саша

Скільки можна писати про Вірастюка і Кротона. Вірастюк вже місяць як відбув із Закарпаття, а авторка лиш теперки проснулася і спохватилася написати. Сміх!

D
Debko

Dobriy rano Mariano. Dohanayesh poyizd iz Virastyukom? :)

J
javor737

Несколько неясно, почему самый сильный на планете...Критерии, плиз...Чемпионаты? Или опять "квасной патриотизм"?

*
*

javor737, він чемпіон світу серед стронгменів. Причому неодноразовий

M
Mur

Ха-ха-ха! Тоже мне журналестское разследованіе!:)

Ф
Фенца

Василь вірастюк справжній чоловік на нього мають рівнятися наше млатше покоління.Вася з Сокирниці Зак.обл

Читайте також