Володимир Шубець: «Здорової конкуренції між телеканалами у Закарпатті немає»

27
18

Директор ТРК «М-студіо» про сьогодення місцевого телебачення, закарпатську медіа-специфіку та онлайн-мовлення.

Мало хто знає, що М-студіо починалося з 40-ватного передавача, а перші ефіри транслювалися з художньої школи, без ліцензій.

Сьогодні у телекомпанії просторий офіс у самісінькому центрі Мукачева, сучасне обладнання, штат у півсотні чоловік, три ліцензовані частоти на Ужгород, Мукачево та Хуст.

Володимир Шубець не приховує, що усе це завдяки нинішньому міністру МНС Віктору Балозі. Втім, запевняє: ніхто в інформаційну політику каналу не втручається, мовляв, ті часи давно минули.

Більше – у ексклюзивному інтерв'ю Мукачево.net.

«Місцеві телеканали мають ряд переваг над всеукраїнськими»

– Кажуть, чимало телевізійників телевізора не дивляться. Ви у їхньому числі?

– Особливо прискіпливо дивлюся рідний канал. Це для мене закон. Цього ж вимагаю і від підлеглих. Тому, що людина, яка не дивиться збоку на результат своїх дій, не може працювати у засобах масової інформації.

– То на М-студіо – це положення штатного розпису?

– Зовсім різні продукти виходять, коли ти виготовляєш його і не дивишся на результат збоку, ніж коли одразу ж аналізуєш помилки, робиш висновки, думаєш, як зробити краще.

Взагалі, екран має дуже цікаву властивість. Бачиш, як все робиться у студії і залишаєшся задоволеним. А подивившись вдома, в іншій атмосфері – і відразу бачиш усі недоліки.

– Як щодо інших каналів?

– Їх дивлюся, зазвичай, лише для того, щоб отримати інформацію, про стан справ на інших телекомпаніях.

Я вважаю, що нам не варто надто озиратися на інші канали. Бо тоді, не свідомо, – починаєш заповзято ставитися до продукту, який випускаєш сам або копіювати той, що побачив. Тому, найголовніше робити свою роботу, як ти відчуваєш.

– Але якщо це канали всеукраїнські, міжнародні?

– Тут дуже цікава ситуація виходить. Відразу постає запитання: як вижити місцевим каналам змагаючись з такими «монстрами», як центральні. Але виявляється є недоліки і в них. Вони роблять огляди, переважно, зі столиці. А кожна людина хоче чути новини про себе, про своє місто. У цьому і є наша перевага. Тому, у новинному плані ми можемо з ними навіть конкурувати, оскільки намагаємося подавати новини об'єктивно, виважено, і головне, оперативно. І навіть, якщо ми не можемо робити якісь широкомасштабні шоу-програми, це не стає на заваді робити скромніші проекти, але які, знову ж таки, стосуються закарпатського регіону.

Як от, «Слава за гривню». Це той самий розважальний проект, що й столичні, але він базується на місцевому рівні. Найближчим часом плануємо запустити ще 2 цікаві проекти.

– Щодо закарпатського медіа-ринку: він дозволяє розвиватися телебаченню?

– На жаль, ні. Телевізійний ринок не має можливості розвиватися, а от радіо – так. Але воно дещо простіше з точки зору бюджету: менше витрат, більша доступність. Радіо на сьогоднішній день живе повністю за рахунок рекламодавця, а от телебачення – ні.

«Розвиток цифрового телебачення вперлося у загрозу монополізації»

– Кажуть, що місцеві телеканали остаточно поховає перехід на цифрове телебачення…

– Доб'є нас не «цифра», а підхід до її впровадження.

Питання знову ж таки у грошах. Якщо місцеві канали, уникаючи фінансового ярма, ведуть мовлення зі своїх веж, то за пропонованою схемою ти в обов’язковому порядку змушений піти під одного провайдера. А він безумовно вимагатиме грошей, і не малих.

– «М-студіо» готове перейти «на цифру»?

– На сьогоднішній день будь-який канал готовий перейти «на цифру». Потрібно тільки замість аналогового передавача поставити цифровий. Але він коштує в межах 10 000 у.о.

– То Ви «за» чи «проти» переходу «на цифру»?

– У мене нема однозначної відповіді. Сьогодні дуже потужно розвиваються кабельні мережі. Той самий Інтернет. Питання лежить у площині подачі сигналу.

Нема проблем подати будь-який канал в кабель. Якщо сьогодні зробити аналіз, то фактично, ефірним телебаченням користуються відсотків 30-35%, решта – кабельники. Інтернет наступає на п'яти. Тому ефірне телебачення сьогодні – дорога розкіш.

– «М-студіо» є у кабельних мережах?

– Безумовно. Згідно з законом, всі кабельні мережі, на території мовлення каналу, зобов'язані запустити його.

– На Вашу думку, перехід на «цифру» – це перспектива одного, двох, п’яти років, чи буде як із суспільним мовленням?

– Гадаю, що максимум п'яти. Занадто багато незрозумілого у цій грі. Один провайдер – це монополія. Тому, я не думаю, що великі телеканали так легко перейдуть на «цифру», не уявляю собі, щоб вони погодилися залежати від одного провайдера.

Якби був вибраний інший шлях, то «цифра» вже давно була б нашій країні. Ви розумієте, розвиток цифрового телебачення брала на себе держава, а не приватні канали. На це зараз і посилаються усі потужні телеканали, мовляв, нехай держава і далі займається.

«Здорової конкуренції між каналами у Закарпатті немає»

– Що дозволяє М-студіо розвиватися?

– Каналом починав займатися покійний Горонді. Це була людина, яка дійсно хворіла телебаченням.

Спершу ми вели трансляцію через 40-ватний передавач з художньої школи, не маючи ліцензії.

А вже за час мого керівництва за допомогою Віктора Івановича (Балоги – ред.) студія отримала ліцензію на 3 частоти: Мукачево, Хуст і Ужгород. Тоді, ми почали, так би мовити, законно виходити в ефір.

Взагалі, лише завдяки Віктору Івановичу канал і розвивається.

– Ви відчуваєте конкуренцію?

– Здорової – не відчуваю.

– Який середній вік працівників телеканалу?

– Думаю, наші глядачі помітили, що у нас працюють досить молоді люди. Чому? Бо я вважаю, що молодь завжди здатна творити щось нове, продукувати нові ідеї. Як правило, люди старшого віку стають дещо закомплексованими. Тому, не рахуючи мене, всі до 30 років (сміється)

– А платня?

– Це комерційна таємниця, але, якщо брати загалом по Закарпаттю, то вона не є високою. І я переконаний, що наші працівники заслуговують на більше. Натомість, я точно знаю, що у нас працюються справжні фанати своєї справи. У нас ніхто не сидить на захмарних гонорарах.

– Багато Ваших колег, менеджерів з інших ЗМІ, скаржаться на брак кадрів. Ви відчуваєте цю проблему?

– Люди з профосвітою прагнуть виїхати за межі Закарпаття, отримати пристойну зарплату, пристойну роботу. Але, чесно кажучи, і освіта, яку отримує молодь, не дотягує до того рівня, який потрібен у роботі. Тому в нас на радіо й телебаченні за фахом працює 25-30 %. Решта –лікарі, інженери, історики, вчителі і т.д.

Між тим, щороку до нас приходить чимало випускників журфаку, але дуже мало з них готові одразу включитися у роботу, витримати темп, навантаження. Багато хто починає усе спочатку.

– Ваші працівники хворіють на «зіркову» хворобу?

(замислено) Зірок хтось запалює. Будь-яка телекомпанія побудована на цьому. На «1+1», до прикладу, Мазур, Мосейчук. Ми також свого часу робили акцент на конкретних людях. Це і плюс, і мінус водночас. З одного боку – це впізнаваність для каналу, наявність його обличчя. З іншого – кожна творча людина, рано чи пізно, мусить перехворіти цією хворобою.

Важливо те, як саме вона позначиться на людині у підсумку, чи виробиться імунітет, чи зрозуміє «зірка», що без оператора, режисера і команди професіоналів її не існує.

Роберт Опаленик, Наталя Зотова та інші зробили великий вклад у розвиток студії, але вже давно працюють в інших ЗМІ. Але це не означає, що ми їм не вдячні. Вони теж творили і сьогоднішнє обличчя каналу.

– Хто глядач «М-студіо»?

– От радіо більш форматоване. Є чіткі норми, вікова категорія, на яку ми орієнтуємося, програми, музика. Наприклад, «Kiss FM» розраховане виключно на молодь від 16 до 20 років. «Ретро» – від 35 до 45 років.

З телебаченням зовсім по-іншому. Як правило, сьогодні його дивляться або пенсіонери, або люди середнього віку. Та, знову ж таки, точно відповісти на це запитання дуже складно.

«Ми не відчуваємо жодного втручання в інформаційну політику, яку проводимо»

– Як вибудовується інформаційна політика каналу?

– Багато закарпатців вважають, що «М-студіо» виражає виключно волю засновників. Та я хочу запевнити: на сьогоднішній день ми не відчуваємо жодного втручання в інформаційну політику, яку проводимо.

Я не приховую, що раніше все було інакше, але зараз вже не ті часи.

– На що звертаєте головну увагу?

– На новини. Я переконаний, наші новини – кращі в області. Адже, ми дійсно не зациклюємося на одному місті, охоплюємо все Закарпаття: і Хуст, і Рахів, і Тячів, хоча нас там і не транслюють. Наші знімальні групи виїжджають і на Воловеччину, і на Перечинщину. Ми слідкуємо не тільки за діяльністю держаних органів. Ми підіймаємо усі теми, які є цікавими для людей.

Втім, це тягне серйозні витрати. Звичайно, можна було б частину ефірного часу заповнити трансляцією інших каналів. До речі, колись ми так і робили: транслювали ICTV, 5 канал.

Та краще, коли ти маєш свій власний цілодобовий продукт. Цього вимагає і ліцензія, яка стосується всіх телеканалів Закарпаття. І вже інша справа, чи здатні вони забезпечити себе матеріалом чи ні. На сьогоднішній день ми здатні.

– А як щодо роботи в прямому ефірі?

– Робота у прямому ефірі «найдрайвовіша». З одного боку, це найменші фінансові та часові витрати, з іншого – неабиякі навики та професійність журналістів.

Перші прямі ефіри на М-студіо були сирими, але ми постійно вдосконалюємося. Взагалі, я вважаю, що прямі ефіри – це дуже перспективна річ. Вони живіші і значно цікавіші для глядача.

Ми були першовідкривачами у прямих ефірах на Закарпатті. Починали з «Мукачево скликає друзів». А от, до прикладу, на Великдень ми вели трансляцію з трьох соборів. Виручає ПТСка (пересувна телевізійна станція – ред.), яку ми отримали завдяки Вікторові Івановичу. Це практично готовий телевізійний комплекс, який проводить ефір з будь-якого місця. Така ж станція у Закарпатті є тільки у «Тиси».

– Ви також є керівником низки радіостанцій. Як співіснують ці два типи медіа?

– Юридично – це зовсім різні структури. Але співпраця безумовно є. Колективи дружні, допомагають один одному. Ми робимо прямі включення для радіо, ведучі з телеканалу ведуть деякі програми на радіо, і навпаки.

– Бачу у Вас на полиці стоїть «Оскар», яким нагороджують лідерів року…

– Якщо відверто, то я не надаю великої ваги нагородам – вони не завжди відображають реальний стан справ. Я вважаю, що найкраща винагорода – рейтинг.

– Що для вас «М-студіо»?

– Хтось із філософів сказав, що людина тоді щаслива, коли її хобі є, водночас, і її роботою. Тому можу точно сказати: я щасливий.
 Коли вночі дізнаюся, що пропав сигнал на якійсь із станцій, то ніколи навіть не замислююсь над тим чи їхати, чи ні. Одразу сідаю за кермо і їду виправляли неполадки. До речі, усі мої підлеглі до роботи ставляться так само.

– Що Ви чекаєте від онлайн-мовлення каналу на Мукачево.net?

– Люди завжди шукають спільних інтересів, що відповідають потребам дійсності. Якщо брати глобально, то Інтернет – безумовно має безліч переваг, навіть у системі подачі сигналу, розширення мовлення. Водночас, конкуренції між сайтами й телебаченням не бачу. Телебачення існувало, існує і буде існувати, і радіо теж.

Багато телеканалів зараз транслюється саме в Інтернеті. І це тільки перевага. Більше людей може отримати важливу та актуальну інформацію.

– То Ви вже вирішили, куди подінете телевізор, який стоїть у кабінеті?

(сміється)… А ми його розіграємо, разом з Мукачево.net з нагоди запуску онлайн-мовлення М-студіо.

 

PS. Віднедавна Ви можете дивитися телеканал М-студіо в Інтернеті – розділ Онлайн-мовлення.

Коментарі

R
rahol

Глядач загалом правильно висвітлив картину, але є одне АЛЕ, треба згадати скільки реально ніяких сільських хлопчиків і дівчаток без надії на будь-яку іншу роботу, розкрутившись випурхнули з гніздечка і тепер користуються славою заробленою роботою на радіо або тв, ну а загалом Глядач все правильно описав...

Ф
Фреди

А Ты не Майкл Джексон.

МД
Майкл Джексон

Тыса все равно лучше!

Ж
Журналіст

Копаєте в даному випадку Ви.Питання під кого?Нам нічоо боятись розголосу наших проблем.Де їх нема.І ми про них знаємо.Але маєм те що маєм.Тому вітаю всіх причетних до журналістики з святом.

Г
Глядач

Шановний журналіст. При чому тут я???? І я до куховарства нічого не маю. Я просто написав про ту саму другу сторону медалі. А складається таке враження що це ви боїтесь щоб на світ не дай бог чого лишнього не вилилося, чи щоб не дай Бог ніхто нічого поганого не написав. Партія сказала копати, значить копати.

Ж
Журналіст

Таке враження що у вас в очах горить при великій кількості грошових знаків або влади замало.А хочеться,звісно,...Але кожна медаль має дві сторони.Ви забули додати ще декілька імен з тих хто пішов.А головне своє.Похваліться своїми здобутками.І не хайте інших.При всьому вони всі молодці.Пристойно виглядають при всіх перерахованих вами проблемах.І не їх в тому вина,починаючи від першого і до останнього.Хто знає кухню той зрозуміє.Ви ж бо поганий куховар.

Ж
Журналіст

Шановний глядач.Те що Ви добре знаєте "цю кухню",робить вам честь.Ви теж або фанат або бездарь яка прагне будь яким способом більшого.Але мене не цікавить "кухня" 1+1 чи 2+2.Мене цікавить і про це я готовий судити,що я бачу.Невлаштовує зарплата?Дурдом?Чи може поганому "танцору" дещо заважає.Хто знає кухню той зрозумів.Язиком молоти не мішки тягати.Хто хоче той робить.Хто не хоче або не може,занадто багато базікає.Талановитих,декілька відсотків.Але успіху досягають наполегливі трудяги.Дивна у вас філософія.Конструктиву мало.Ну назвіть хоча б одного з тих хто пішов,де вони є і чого досягли в іншому місці?Чи теж зарплата не влаштовує.Плиність кадрів?А де їх нема?

ХЗ
Хто знає кухню..

Журналіст мабуть з тих "пристосуванців" про яких писав,))) і твердо відстоює свою, а скоріш за все не свою позицію...ото ФАНАТ!!!Не знає кухні, тому й не розуміє! Та у ВАС ще все попереду, не сумнівайтеся!Хіба що .......))))ще раз повторю за Глядачем:хто знає кухню-розуміє!!!

Г
Глядач

Шановний Петро. Якщо по чесному, то яка ти там зірка... Ну знають тебе пару "малолеток", знають декілька дорослих людей, ну впізнають тебе, ну тикають пальцем дивись це отой.... і що.... ти не заробляєш там баснословні гроші, ти не їздиш в лімузінах, ти не виступаєш в модних клубах.....Розумні розуміють що це просто робота яку треба робити. Так, це модна робота, престижна, популярна, але зіркою ти там не стаєш. І якщо і проявляєш якісь ознаки, "зіркової хвороби" то там тобі її "побиріку" зарубають. Вкажуть хто ти і де ти. Повторюсь,хто знає кухню той розуміє.

Г
Глядач

Шановний Журналіст там залишаються можливо не стільки кращі, а більше фанати або бездарі, або ті які хочуть світитися на екрані або в ефірі. Не буду говорити за всіх, бо є там дійсно і професіонали, люди які знають свою справу. А на рахунок зарплати, то вона там не "фонтан", у рядового співробітника це близько 1500-2000грн. І робота там не дуже легка, в плані емоційному і моральному. І далеко не кожен хоче працювати там за такі "девіденди". Тому залишаються або фанати(вони же профі), або бездарі, або ті які хочуть трохи посвітитись. Повірте багато хороших, нормальних, освідчених і далеко не дурних людей звідти пішло. І не тому що вони не гідні тієї справи. Хто знає кухню той зрозуміє.

П
Петро

Вельмишановний глядач.В притаманому для Вас стилі залишилось тільки скопіювати відповідь на ваші коменти."" Зірок хтось запалює. Будь-яка телекомпанія побудована на цьому. На «1+1», до прикладу, Мазур, Мосейчук. Ми також свого часу робили акцент на конкретних людях. Це і плюс, і мінус водночас. З одного боку – це впізнаваність для каналу, наявність його обличчя. З іншого – кожна творча людина, рано чи пізно, мусить перехворіти цією хворобою. Важливо те, як саме вона позначиться на людині у підсумку, чи виробиться імунітет, чи зрозуміє «зірка», що без оператора, режисера і команди професіоналів її не існує. ""

Ж
Журналіст

Глядач.Все правильно.Негідникам,слабакам,пристосуванцям і хитро зробленим нічого працювати або "втирати" іншим з М-Студійців.Залишаються кращі.Інші в когорті 300 відсотків.Простих і хороших нема.Головне щоб справедливі.Цікаво,скільки коштуєте Ви зі своїми здібностями?Мабуть теж заяву на стіл поставили.Чи занадто високо себе цінували.

Г
Глядач

Ви також є керівником низки радіостанцій. Як співіснують ці два типи медіа? – Юридично – це зовсім різні структури. Але співпраця безумовно є. Колективи дружні, допомагають один одному. Ми робимо прямі включення для радіо, ведучі з телеканалу ведуть деякі програми на радіо, і навпаки. - Насправді все простіше. Саша, Катя, Віка....ти сьогодні сидиш тут, завтра там. І нікого не цікавить хочеш чи можеш. Не подобається, заяву на стіл. Шубець не така проста і хороша людина, як здається.... А на рахунок Віктора Івановича, то якби не він, радіо і телебачення можливо на Закарпатті взагалі не було би.

Г
Глядач

«Ми не відчуваємо жодного втручання в інформаційну політику, яку проводимо» - Ну, ну. Спитайте будь якого рядового працівника і він вам скаже усю правду... Який середній вік працівників телеканалу? – Думаю, наші глядачі помітили, що у нас працюють досить молоді люди. Чому? Бо я вважаю, що молодь завжди здатна творити щось нове, продукувати нові ідеї. - Бо старші знають собі ціну і не будуть працювати у тому дурдомі. Спитайте скільки людей змінилося на Закарпаття ФМ і на М-студіо за 5 років? Близько 300 відсотків. Практично кожен рік, півтори змінюється 100 відсотків персоналу...

БГ
Браян Гутсик Юрийович

Мне нравится этот,сайт .супер

О
Оля

М-студио любят в Мукачево. Особенно домохозяйки. Хотелось бы и что бы для нас молодых было больше програм. Так же спасибо Вам за радио Закарпатье ФМ!

П
Поцінювач

Ось тому і фанати що працюють за чотирьох.Молодці.

Г
глядач

сучасне обладнання?штат?це ентузіасти,які працюють бо люблять цю справу)а працює кожен за 4-рьох)і якби це обладнання було сцчасним,ресурси - достатні,і перепон з боку деяких - цим людям не було би рівних)а врешті,вони і так супер))браво.

Читайте також