
Мовне питання сьогодні стало головним «яблуком розбрату» для закарпатських депутатів. Під час засідання сесії депутатам довелося двічі йти на перерву, аби в кулуарах обговорити «мовні» принципи своєї політсили.
Рішення «Про Звернення депутатів обласної ради до Президента України з приводу прийняття Закону України «Про засади мовної політики в Україні» було прийняте ще 4 липня. В основі звернення депутатів до Президента - вимога утриматися від підписання Закону «Про принципи державної мовної політики» і ветувати цей законопроект.
На початку засідання прозвучала пропозиція щодо розгляду цього питання у першочерговому порядку, однак вона не була ухвалена. Таким чином це питання залишили на кінець.
Обговорення звернення пройшло надто бурхливо. Так свою думку висловили багато депутатів. Одні зазначали, що державна мова має бути єдиною, інші – що це не суттєво, що не слід забувати про мови нацменшин, адже їх на Закарпатті багато.
Голова Закарпатської обласної ради Іван Балога зазначив, що поважає мови нацменшин, однак цей закон не покращить стан доріг і не підніме духовності. Також пан Балога зазначив, що знає про те, як окремі начальники погрожують звільненням своїм підлеглим – депутатами, якщо ті не проголосують так, як треба. Голова облради попросив усіх не займатися дурницями, «не лізти в очі й душу інших», зазначивши, що депутати, які Закон «Про принципи державної мовної політики» підтримали, ніколи любов’ю до України не відрізнялися.
Натомість губернатор Закарпаття Олександр Ледида прокоментував, що на Закарпатті цей закон діє давно, мовляв на території області є дитсадки і школи з різними мовами навчання, і незважаючи на це, «мир панує на Закарпатті».
Перед «мовним» голосування Іван Балога запропонував, аби голосування пройшло поіменно. Однак підтримали цю пропозицію менше третини депутатів. Як наслідок, за звернення до Президента проголосувало 54 народних обранців зі 104 присутніх у сесійній залі. Таким чином рішення не було прийнято.
Іван Балога оголосив перерву на 30 хвилин, аби депутати могли поспілкуватися між собою і обговорити проект рішення. А уже після перерви голова облради оголосив засідання закритим.
Наступне засідання заплановане на вівторок, попередньо у понеділок має відбутися засідання керівників фракцій.
Мукачево.net вирішило дізнатися прогнози експертів стосовно «мовних баталій». Так, політолог Віктор Пащенко вважає питання мови передвиборчим.
«Такі питання зачіпають емоції, навколо них можна багато говорити, тому головні претенденти у депутати хочуть їх використати. Невеликі політ сили таким чином мають можливість привернути до себе увагу» - зазначає політолог.
На думку пана Пащенка, тепер багато залежить від ЄЦу, хоча ця політсила свою позицію показала раніше, звернувшись до Верховної Ради із проханням не виносити на повторний розгляд пленарного засідання Верховної Ради України законопроект № 9037 «Про основи мовної політики».
«У Закарпатській області російська регіональною не буде, але має шанс регіональною стати угорська навколо цього буде боротьба тепер і у майбутньому» - прокоментував пан Віктор.
Політолог Сергій Федака вважає, що у вівторок за звернення таки проголосують. «Сьогодні депутатам не вистачило одного голосу, думаю, що у вівторок питання про звернення до Президента продовжать розглядати» – коментує експерт. «Якщо буде звернення від обласної ради, то це вагоміше, аніж від кількох депутатів» - зазначив пан Федака.