Закарпатські хакери під прицілом СБУ

8
0

Протиправні дії з використанням комп`ютерів викликають захоплення не лише свіжих претендентів у хакери, котрі охмурені думками про легку наживу. На прицілі вони, щоправда далекому від щирого захвату, і в працівників правоохоронних органів.

Хоча в Україні в свідомості переважної більшості громадян склалася думка, що подібні дії легко сходять з рук або на них узагалі не зважають.
Мусимо таких легковажних засмутити, що справа ця постійно на оці бравих хлопців з СБУ.
З компетентних джерел стало відомо, що протягом 2006 року слідчими СБУ розслідувалися 20 кримінальних справ про комп`ютерні злочини. До останніх належать несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів, цебто), автоматизованих систем, комп`ютерних мереж чи мереж електрозв`язку, створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження чи збут, несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в ЕОМ, автоматизованих системах, комп`ютерних мережах або на носіях такої інформації, несанкціоновані дії з інформацією, що оброблюється в комп`ютерах, автоматизованих системах, комп`ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, котра має право доступу до неї, порушення правил експлуатації ЕОМ, автоматизованих систем, комп`ютерних мереж чи мереж електрозв`язку, або порядку чи правил захисту інформації, яка в них обробляється, перешкоджання роботі ЕОМ шляхом масового розповсюдження повідомлень електрозв`язку.
Перелік, як бачимо, значний. За вказані діяння закон передбачає кримінальну відповідальність у вигляді штрафу до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000 гривень), виправних робіт строком до двох років з конфіскацією програмних або технічних засобів, за допомогою яких було вчинено злочин, а також позбавлення волі на строк до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
АНАТОМІЯ ЗЛОЧИНУ
У травні 2006 року до управління СБУ в Закарпатті надійшло повідомлення одного з ужгородських інтернет-сервіс-провайдерів про вчинення злочину. Анатомія його була в тому, що в квітні 2006 року працівниками провайдера було виявлене порушення порядку маршрутизації у телекомунікаційній мережі, яке полягало в несанкціонованому використанні "ІР"-адрес, що належать до адресного простору провайдера та зареєстровані за його абонентами. Використовуючи чужі "ІР"-адреси, порушник постійно змінював "МАС"-адреси мережних карток і таким чином перешкоджав провайдеру виявити себе. Водночас клієнти провайдера, чиї"ІР"-адреси використовував зловмисник, почали звертатись із скаргами про вичерпання власного ліміту трафіку, який з невідомих для них причин різко зменшувався. Крім цього, коли правопорушник, наприклад, "скачував" відеофільми та музичні файли, користуючись чужою "ІР"-адресою, клієнт, за яким вона закріплена, отримував повідомлення про неможливість підключення до Інтернету. В результаті злочинних дій провайдеру була завдана значна матеріальна шкода на суму 21425 гривень.
Співробітники СБУ провели дослідчу перевірку за фактом. За допомогою провайдера був установлений порушник. Ним виявився 21-літній ужгородець, котрий раніше навчався на денному відділенні інженерно-технічного факультету УжНУ, а згодом був відрахований з університету за неуспішність. Молодик, займаючись підприємницькою діяльністю в царині торгівлі комп`ютерною технікою, обладнав у дворі приватного будинку офіс, де встановив персональний комп`ютер. Згодом він став абонентом зазначеного провайдера, отримавши доступ до мережі Інтернет. Одначе в подальшому, в зв`язку з несвоєчасною оплатою отриманих послуг, був відключений провайдером.
Ужгородський міськрайонний суд надав дозвіл на проведення огляду у вказаному приміщенні, в ході якого спритник був затриманий на "гарячому", коли "скачував" ряд відеофільмів, не санкціоновано втрутившись у роботу комп`ютерних мереж провайдера.
Під час огляду був вилучений системний блок, в якому спеціалісти виявили специфічні програмні засоби, що використовувалися при вчиненні протиправних дійств, зокрема призначених для скасування мереж та зміни "МАС"-адрес.
Карта була бита.
Через те наступного дня хакер добровільно звернувся до слідчого відділу УСБУ в Закарпатті із явкою з повинною та дав пояснення із зізнанням, визнавши факти використання чужих "ІР" та "МАС"-адрес для доступу в мережу Інтернет. З приводу цього слідчим відділом служби безпеки була порушена кримінальна справа за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України.
На допитах розвінчаний обвинувачений показав, що нахабно бажав отримати безкоштовний доступ до Інтернету, який відтак використовував для "скачування" відеофільмів, музики, працював з програмою обміну повідомленнями "ІСQ", а також для поновлення власного веб-сайту.
До останнього "герой" нашого часу сподівався, що всі обвинувачення з нього зніме суд. Свою поведінку на слідстві пояснював тим, що не вірить, аби в Україні за подібні діяння могли притягнути до кримінальної відповідальності.
ЗАКОНОМІРНИЙ ФІНАЛ
Крапку в цій історії поставив Ужгородський міськрайонний суд, який визнав обвинуваченого винним у вчиненні несанкціонованого втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів), автоматизованих систем, комп`ютерних мереж та мереж електрозв`язку інтернет-сервіс-провайдера, що призвело до витоку, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації та порушення встановленого порядку її маршрутизації, що заподіяло провайдеру значну шкоду в сумі 21425 гривень.
Суд призначив винному покарання у вигляді позбавлення волі строком на три роки із звільненням від відбування покарання з випробуванням та встановленням іспитового строку протягом одного року. Одночасно суд повністю задовольнив цивільний позов інтернет-сервіс-провайдера на суму завданих злочином збитків у розмірі 21425 гривень і зобов`язав винного їх відшкодувати.
До речі, вилучений системний блок, мережні картки та інше обладнання судом конфісковані.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також