Уже кінець червня, а туристичний ажіотаж у Криму лише починається. Цього року знаменитий півострів розраховує прийняти шість мільйонів відпочивальників, і вже в липні за місце на кримському пляжі доведеться боротись. Що ж до кримських цін, то, в порівнянні з червнем, вони зростуть ще на 15—20%. Здавалося б, скоро відпочинок на півострові буде доступний лише для людей із достатком вище середнього і просто багатіїв. Утім місцеві посадовці з оптимізмом чекають нового сезону. Вони впевнені: ані загр
А море де?
Перші гроші, які потенційним туристам доведеться викласти з гаманця в ім’я відпочинку, йдуть у залізничні каси. А далі всі річні заощадження присвячуємо лише морю. Проте до нього потрібно ще дістатись. Найдешевший спосіб: виїзд із Сімферополя тролейбусом за маршрутом «Сімферополь—Ялта» (2,5 години в дорозі за 10 грн. 20 коп.). Доїхати з Сімферополя до Ялти і Севастополя можна за 17—20 грн. маршруткою або автобусом, до Судака і Коктебеля — за 25 гривень, до Феодосії, Місхора і Сімеїза — за 27 гривень.
Загалом громадський транспорт у Криму традиційно найдешевший: вартість проїзду коливається від 75 копійок до півтори гривні, таксі по місту, — від двох до семи гривень за кілометр, а маршрутне таксі — від півтори до двох гривень за км.
Якщо ж ви вирушаєте своїм автомобілем, то майте на увазі, що бензин на Кримському півострові сьогодні дорожчий, ніж будь–де в Україні, навіть у Києві. За елітне пальне марки А98 у Криму просять 6,8 гривні, за А95 — 6,6 гривні, літр А92 коштуватиме 6,3 гривні, дизпальне — 6,8 гривні.
Дорого та сердито
Потрапивши всіма правдами і неправдами в обране місто чи селище, шанси поселитися на місці без попередніх домовленостей є хіба що в приватному секторі. Житло місцеві мешканці пропонують ще на під’їздах до курортних міст та селищ. Зокрема, на узбережжі Казантипської затоки оренда житла в приватному секторі коливається від 25 до 40 гривень із «ліжко–людини». Тут ви отримаєте в кращому випадку одне ліжко (про харчування варто забути. — Авт). «Ціни на приватний сектор у Криму цьогоріч коливаються від 5 до 200 доларів за день, — каже в коментарі «УМ» голова кримського відділення Туристичної асоціації України В’ячеслав Хачатурян. — Ще один із дешевих варіантів — застарілі пансіонати радянського типу, які обійдуться в 25—35 доларів на день».
Загалом на українців з середніми статками в Криму цього року чекають пропозиції від 100 до 300 гривень за добу. «Для того, аби відпочити в Криму, доведеться викласти близько 600—1000 гривень на день», — вважає менеджер одного з ялтинських туроператорів («Пріарт–Юг», Ялта) Марина, маючи на увазі вже дещо поліпшені умови для гостей.
А найдорожчим кримським містом залишається Ялта. Та не дуже поступаються в цінах і невеликі курортні містечка на південному узбережжі: Місхор, Кореїз, Сімеїз, Масандра, Лівадія, Алупка та Гурзуф. Ялтинський відпочинок для VIPів починається від 500 гривень за добу, включаючи харчування, басейн та інші принади. І така ситуація чи не на всьому Південному березі Криму. Очевидно, відпочинок на заході (Євпаторія, Саки, Піщане) чи сході (Керченська протока, Казантип) півострова обійдеться дешевше.
Ще один варіант зекономити на дорогому житлі — поселитись у наметах. Зокрема наметове містечко «Зелений притулок», що розташоване в урочищі Батіліман всього за 40 кілометрів від Ялти, пропонує відпочинок всього за 120 гривень на день з особи, включно з триразовим харчуванням, душем, туалетом та проживанням у наметі з проведеним туди електроосвітленням.
На коня чи під воду?
Поселившись, наївшись досхочу і скупавшись, кожному туристу просто необхідно організувати собі невелику культурну програму. Найпопулярнішим сьогодні на півострові є піший туризм уздовж Південного берега, зокрема по гірському Криму. Така семиденна подорож із наметами вартуватиме близько 1600 гривень. Ще один варіант спортивного відпочинку — організований велотур з супроводжуючим автомобілем. Один тиждень на двох колесах в найкращих районах гір і узбережжя Південно–Західного Криму коштуватиме близько 1550 гривень (включаючи вартість прокату велосипеда. — Авт.), або 1350 гривень — зі своїм двоколісним другом. Проте, окрім ціни, розрахуйте і власну силу, адже кожного дня доведеться долати 35–кілометрові відстані.
Якщо ж захотілось дослідити такі відомі печери, як Мармурова, Медова, Ентузіастів, Дружба чи Баїр–Хасар, доведеться викласти від 20 до 40 умовних одиниць за один день під землею (включно з орендою спорядження та послугами інструктора). Не варто забувати і про кінний туризм, який в Криму особливо популярний і аж ніяк не дешевий. Багатоденні кінні походи, що проходять найяскравішими місцями гірського Криму і узбережжя, вартуватимуть від 200 до 370 доларів.
І звичайно ж, Крим — рай для дайверів. Півострів Тарханкут — найпопулярніше місце для цього хобі. Ознайомче занурення під воду з інструктором на 15—20 хвилин коштуватиме близько 250 гривень, залежно від спорядження.
З ЯКОЮ ВАЛЮТОЮ ЇХАТИ?
«Тільки з національною!», — кажуть експерти. Адже в пунктах обміну на півострові курс явно не на користь відпочивальників. Зараз у містах Криму долар купують по 4,6 гривні, продаж — 4,8 гривні; курс євро: купівля — 7,3 грн., продаж — 7,5 грн., а один російський рубль купують по 19 копійок, продають — по 20.
ВОДНІ РОЗВАГИ
Скутер: 60 гривень за п’ять хвилин.
Водний атракціон «Таблетка» (схожа на кулю, зроблена з гуми і з отвором зверху, кріпиться до буксира): 10—15 гривень за п’ять хвилин
Катамаран: 10 гривень за 30 хвилин
Банан: 10 гривень за п’ять хвилин.
Водний мотоцикл: ціна однієї хвилини прокату водного мотоцикла на пляжах Феодосії становить15—25 гривень (залежно від місця, сезону)
А ЩО НА ПЛЯЖАХ?
Цього літа вхід на кримські пляжі не подорожчав і коливається від 5 до 10 гривень. Муніципальні ж пляжі і досі безплатні і... брудні. Оренда лежаків та парасольок обійдеться від 10 до 20 гривень на день. А якщо «природа покличе» просто на пляжі, то з вас — 1 гривня.
ДЕ МОЖНА ЗАСМАГАТИ ГОЛЯКА?
Улюблене місце для тих, хто любить серйозно засмагати, — бухти і бухточки на околицях гірського масиву Кара–Даг (меж Феодосією і Судаком). Така ж ситуація — на Лисій Бухті, в Канакській Балці та інших небагатолюдних куточках півострова. Цілком безплатно!
І ПРО ПОГОДУ...
За прогнозами синоптиків, червень залишатиметься дощовим, у липні—серпні слід очікувати справжню спеку. Зараз температура повітря в Криму — 23—25°С, а температура води досягла 18°С. Найкраще вода в Чорному морі встигне прогрітися в липні—серпні: до 28°С поблизу берега.
ХАРЧІ
«Дари» Азова
Азовське море вважається не таким елітним в Україні, як Чорне — воно більш промислове, а значить брудніше, мілкіше. Та й краєвиди на Запоріжжі та Донеччині бідніші за Південний берег Криму, щой казати — айвазовський би не надихнувся. Проте й сюди ми їздимо, особливо зручно родинам з дітьми — мілко, м’якенький піщаний пляж. І недорого. Ось такі ціни на ринках Бердянська та азовських околиць на власні очі побачив наш власкор Рем Федорович:
М’ясо 70 (вирізка) — 40
Сало 15—20
Фарш: яловичий 20, індюшачий — 18
Печінка 20—30
Ікра чорна 35 грн./100 гр
червона 60—80 грн./півлітра
Бички морські 4—10
Хамса 13
Горбуша 28
Сьомга 60—65
Риба копчена: судак 45
пеленгас 15 грн./кг
Язик телячий 40
Бринза 25
Помідори 5—6 грн.
Огірки 4—6
Перець 25
Картопля 4—5
Лимони 17
Черешня 12—20 грн./кг
Персики, ківі 15—18
Дині 15
Кавуни 6—8
Малина 10 гривень за скляночку
Яблука 17—18
Яйця курячі 4—6, перепелячі — 3—4
Домашнє вино 30—40 грн./півтора літра
Мед майовий 50—60 грн./літр
Киш–миш 25
Не морем єдиним
Сплативши за дорогу і проживання, кримські туристи зустрічаються з незапланованими витратами. І стосується це насамперед їжі. Досвід показує, що вміст свого гаманця люди залишають саме на пляжі, де існує велика спокуса водних розваг та пляжного фаст–фуду: «пахлави медової», пива і креветок. Ще один невиправданий вид витрат у Криму — купівля розливного вина. Загалом, аби знати заздалегідь, на які продуктові витрати розраховувати, варто оглянути місцеві ціни на продукти. (див. таблицю).
Олія 12—14 грн./л
Вершкове масло 6 грн./пачка (200 г)
Хліб 2,3—3,5 грн.
(буханка чи батон)
Телятина 25—40 грн./кг
Свинина 20—40 грн./кг
Сало від 15 грн.
Риба — судак від 22 грн./кг
— пеленгас від 17 грн./кг
— оселедець від 12 грн./кг
Курка 18—30 грн./кг
Філе 32 грн./кг
Варена ковбаса від 30 грн.
Копчена ковбаса від 37 грн.
Молоко 4—7 грн./л
Кефір 3,5—7 грн./л
Ряжанка 4,5—7 грн./л
Сметана 14—15 грн./л
Домашній сир 25—30 грн./кг
Сир від 35 грн./кг
(плавлений — від 15 грн./кг)
Яйця 6,5—8 грн./дес.
Картопля різних сортів 3—7 грн./кг
Капуста 3—5 грн./кг
Зелень 1,5—2 грн. за пучок
Морква 10 грн./кг
Помідори 9—12 грн./кг
Цибуля 6—7 грн./кг
Огірки 3—5 грн./кг
Яблука 20—25 грн./кг
Банани 6 грн./кг
Черешня 15 грн./кг
Кабачки 3—4 грн./кг
Мінеральна вода від 2 грн./л
Сік 5—10 грн./л
До речі, дещо в Криму таки подешевшало: з метою стабілізації цін влада півострова знизила ціни на 15 найменувань продовольчих товарів. Зокрема, подешевшали від 1,7% до 9% борошно, макарони, крупи гречана і манна, варені ковбаси, молоко, сир, вершкове масло, яйця, цукор, олія. Втім це порадує лише тих затятих домогосподарок, які їдуть на відпочинок із тим, щоб економити, куховарячи на всю сім’ю.