Більш ніж вісім сотень закарпатців мали змогу побувати на врочистій літургії на честь Дня Святого Володимира – рівноапостольного князя і Хрестителя Київської Русі, що відбулася понеділкового ранку 28 липня на майданчику перед Успенським собором у Києво-Печерській лаврі. Службу проводили Святійший Патріарх Московський і всія Русі Алексій II, Блаженнійший Архієпископ Тиранський і всієї Албанії Анастасій, Предстоятель Української Православної Церкви Блаженнійший митрополит Київський і всія України
На майданчику перед собором люди почали збиратися ще рано-вранці – за кілька годин до служби Божої. Закарпатці мали нагоду зайняти найближчі і найзручніші щодо місця літургії місця, бо потяг із вірянами прибув до Києва близько шостої ранку, і всі одразу ж вирушили до Лаври. Чимало груп від громад були разом зі своїми священиками.
Ще в потязі наші краяни старанно виписували на картках імена рідних і близьких, за здоров’я або ж вічний спочинок яких хотіли замовити богослужіння в Лаврі. Багато хто докладав до цього такі ж картки, передані односельцями. Для багатьох, особливо літніх людей, обтяженими вічними клопотами на господарстві, це була перша поїздка до столиці, до святої Лаври, і єдина можливість побувати на службі Божій, яку проводили такі високі духовні особи. Хоча багато було й молодих людей.
Святійший помолився і за постраждалих від негоди
Нарешті з-за куполів Успенського собору вийшло сонце, й особливим блиском засяяли всі атрибути, приготовлені для служби, зокрема й прибрана трояндами й зеленню ікона із зображенням князя Володимира.
Святкове дійство розпочалося о 9 ранку, всі присутні священики зустріли Святійшого Патріарха Алексія ІІ і провели його доріжкою, встеленою квітами. Вітаючи Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнійшего Митрополита Київського й всія України Володимира із Днем тезоіменитства, Патріарх вручив йому орден преподобного Серафима Саровського, особливі подарунки на згадку про Божественну Літургію Алексій ІІ
вручив і Києво-Печерській лаврі.
На завершення богослужіння Патріарх Алексій сказав: «Ми молимося за тих людей, що проживають на Західній Україні, яких сьогодні осягло стихійне лихо, щоб Господь допоміг їм і відвів його».
Це була остання з масштабних подій для вірян усієї України в рамках триденного святкування 1020-ліття Хрещення Русі-України. Очікувалося, що Алексій ІІ побуває ще на Донеччині, але через утому, адже масові богослужіння на відкритому повітрі забирають багато сил, за порадою лікарів, відбув до Москви.
День Хрещення став державним святом України
А напередодні, у суботу й неділю, в Києві побував також Його Всесвятість Вселенський патріарх Варфоломій І. Разом із Президентом України Віктором Ющенком та керівниками держави він мав різні зустрічі, покладав квіти до пам`ятників княгині Ользі, Кирилові та Мефодію і Святому Андрію Первозванному на Михайлівській площі у Києві, провів спільно зі Святійшим Патріархом Московським і всія Русі Алексієм II богослужіння на Володимирській гірці, біля підніжжя пам`ятника святому Володимиру.
Президент Віктор Ющенко висловив надію на створення в Україні помісної церкви й попросив у Вселенського патріарха Варфоломія I благословення. Водночас він наголосив, що «українська держава не втручається і стоїть поза будь-якими міжконфесійними диспутами, рівною мірою шануючи кожну церкву, кожну релігію і кожного вірянина». Варфоломій І, виступаючи на врочистостях, закликав українське православ’я до єдності: «Турбота про оборону й відновлення церковної єдності є нашим спільним обов’язком, що переважує будь-які політичні чи церковні цілі».
Відтепер щорічно 28 липня в Україні відзначатимуть два свята. Церковне – день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, а також державне – День Хрещення Київської Русі-України. Про це підписано Указ Президента України Віктора Ющенка.
«Дякуємо за поїздку»
Ці слова найчастіше звучали від закарпатців, яких ми запитували про враження одразу ж після Божественної літургії.
Молода дівчина Міла з Великоберезнянського району: «Це надзвичайна поїздка для жителів нашого району, багато хто ще не був у Києві, та й хтозна чи взагалі коли-небудь тут би побував. Дуже зручно було їхати, тим більше, що не автобусами, а в комфортних вагонах поїзда. Тому дуже дякуємо за організацію цієї поїздки обласній і районним організаціям партії «Єдиний центр», народним депутатам України Ігорю Крілю та Василю Петьовці, які долучилися до цієї доброї справи».
Керівник групи з Виноградівщини Олександр: «Емоції переповнюють,адже такий ювілей буває дуже рідко, і ось нам не в телевізорі, а на власні очі вдалося все побачити. Сподіваємося на такі поїздки ще на 1030, 1050-річчя – хто як доживе».
Анатолій Салай, керівник групи з Ужгородського району: «Поїздка не лише на мене, а й на всіх присутніх тут вірників Ужгородщини та й закарпатців справила велике враження. Але її б не було, якби не керівники районних і обласної організації партії Єдиний Центр, зокрема особисте сприяння Івана Балоги, й депутатів парламенту від Закарпаття. Побільше б таких поїздок!».
Юна Тетяна з Перечина: «Дуже гарний храм, чудова була Служба Божа. А крім того, я познайомилася в поїзді з новою подругою, і ми разом у Лаврі ходили в музеї книги й друкарства, побачили видання, яким багато століть».
Лариса, Перечин: «Надзвичайна, особлива атмосфера панувала під час Літругії та й взагалі у Лаврі, умиротворення, добро, людяність, які ми відчули тут, залишать для всіх нас враження на все життя».
Багато закарпатців після закінчення Літургії побували у Лаврських печерах та в інших храмах столиці – святій Софії, у Михайлівському, Володимирському соборах.